Z rodziną najlepiej na zdjęciu? Może być zupełnie inaczej

Redakcja IUVENIS - 12.10.2017
66

Z rodziną najlepiej na zdjęciu? Może być zupełnie inaczej

Rodzina jako podstawowa komórka społeczna uczy, wychowuje, socjalizuje kolejne pokolenia. Wraz z wiekiem, kiedy nasze dzieci dorastają, wchodzą w rolę, którą kiedyś pełniliśmy dla nich. Cykl się zamyka – nasze pociechy wychowują i edukują własne dzieci. Co wtedy z nami?


Często czujemy się odrzuceni. Zupełnie niepotrzebnie – naturalną koleją rzeczy jest to, że na pewnym etapie życia tworzymy własną rodzinę. To samo zrobiliśmy przecież, tworząc ognisko domowe dla naszych dzieci. I choć coraz trudniej naszym potomkom znaleźć czas, bo codzienność ich pochłania, warto wypracować wspólnie schemat, dzięki któremu nadal pozostaniemy rodziną na co dzień, nie tylko od święta.

Przede wszystkim – rozmawiajmy

Choć o wielu rzeczach się nie mówi, bo nie wypada, bo to nieważne, bo nie warto, bo (…), to jednak jeśli nie powiemy naszym pociechom, że zależy nam na utrzymaniu rodzinnych relacji, mogą nie zauważyć tej potrzeby. I nie zrobią tego oczywiście złośliwie – codzienna ilość obowiązków i tempo życia zmniejszają naszą zdolność rejestrowania. Mogą nawet nie zauważyć, że nasze relacje osłabły. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy ważni dla naszych dzieci.

Gdy porozmawiamy z nimi i wyjaśnimy, że zależy nam na utrzymaniu trwałej więzi, że chcemy być nadal częścią ich życia, możemy się wspólnie postarać, żeby tak faktycznie było. Co więcej, warto pamiętać, że nasze dzieci nie są już dziećmi – to dorosłe osoby o własnych poglądach, możliwościach, które mogą okazać się świetnym wsparciem w trudnym momencie. I choć wielu seniorów nie zwierza się swoim pociechom, może warto jednak spróbować? Miłość naszych dzieci jest bezwarunkowa, a zwierzanie się z problemów nie sprawi, że stracimy status superbohatera. Wręcz przeciwnie, takie rozmowy zacieśniają więzi i pozwalają na zbudowanie nowej relacji – przyjaźni z naszymi dziećmi.

Bo warto pomagać z głową

Nasze pociechy mogą także na nas polegać i powinny cały czas o tym wiedzieć. Nie znaczy to jednak, że mamy im pomagać na siłę, kiedy nawet o to nie proszą. Nie wpłynie to pozytywnie na relację i może prowadzić do powstawania konfliktów. Pamiętaj, że Twoje dzieci są dorosłe i podejmują własne decyzje. Pomagaj więc, kiedy o to poproszą, a kiedy potrzebują rady i zwracają się do Ciebie, po prostu bądź.

Gdy jasnym jest, że obie strony chcą pracować nad utrzymaniem silnej więzi rodzinnej, łatwiej będzie Wam połączyć oba światy – z pewnością znajdziecie wspólne czynności i aktywności, które dadzą Wam radość i pozwolą cały czas czuć się rodziną. Wsparcie, okazywane w trudnych momentach, także pomaga w utrzymaniu relacji.

Comments

comments

66
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...