5 rzeczy, których musisz się nauczyć kończąc 50 lat

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
126

5 rzeczy, których musisz się nauczyć kończąc 50 lat

Dla wielu przekroczenie magicznej 50 staje się impulsem do zmian (jak zresztą przy każdej okrągłej rocznicy). Część decyduje się na zrobienie bilansu życiowego, żeby móc dobrze przygotować się na następnych kilka dekad życia. Ważne, żeby już teraz wprowadzić do swojej codzienności kilka zasad, które zdecydowanie nam to życie ułatwią.


Cierpliwość

Każdy z nas przechodzi kilka jej faz, od całkowitego braku, przez udawaną cierpliwość, aż po zobojętnienie i zogniskowanie energii na rzeczach ważniejszych. Właśnie tą ostatnią postawę powinniśmy przyjąć za pewnik wchodząc w piątą dekadę życia. Dlaczego? Ponieważ nasza niecierpliwość nie wpłynie na bieg zdarzeń i nie sprawi, że ktoś przestanie się spóźniać, a spotkanie w firmie przestanie się przeciągać. Zamiast irytować się na coś, na co nie mamy wpływu, warto spożytkować ten czas, na rzeczy przyjemniejsze. Skupić się na rzeczach, które mamy zaplanowane.

Odpuszczanie sobie i innym

Często słyszymy, że aby życie miało sens, musimy za wszelką cenę podążać za marzeniami. Nie rezygnować z nich, ale walczyć o ich spełnienie. A że nie chcemy wyjść na przegranych, trzymamy się kurczowo czegoś, z czego dawno powinniśmy byli zrezygnować. I właśnie tego musimy się w końcu nauczyć. Bardzo możliwe, że nasze dziecięce marzenia o locie na księżyc, przysłoniły coś, co faktycznie miało szansę na realizację. Nieudany związek, w którym wciąż tkwimy czekając lepszych dni, które nigdy mogą nie nadejść, lepiej zakończyć, dając sobie i partnerowi szansę na szczęście z kimś innym. Lekcja odpuszczania bywa bolesna, ale konieczna. Kiedyś trzeba w końcu zejść na ziemię.

Kłótnie i rozwiązywanie problemów

W idealnym świecie, kłótnie zostawilibyśmy innym. Są one jednak nieuniknione. Warto więc na tym etapie życia wiedzieć jak się kłócić i jak te kłótnie kończyć. Nie chodzi przecież o to, by za wszelką cenę udowodnić, że ma się rację i triumfalnie wskoczyć na stół uderzając pięciami w klatkę w geście zwycięstwa. Głównym celem jest rozwiązanie problemu, a żeby do tego dojść należy postawić się w sytuacji drugiej strony. Zrozumienie, empatia i sprawiedliwe (choćby na naszą niekorzyść) ferowanie wyroków zdecydowanie ułatwi sprawę.

Wybaczanie

Podstawą zmian w tym aspekcie jest zrozumienie, że nie ma rzeczy niewybaczalnych. Niegdysiejsze kłótnie i niechęć do pewnych osób, która narastała latami, nie ma dziś znaczenia. Z wiekiem łatwo zapominamy rzeczy, o których poprzysięgliśmy zawsze pamiętać. Warto jest więc wybaczać i iść dalej swoją drogą. Złość, którą w sobie hodujemy, tak naprawdę robi krzywdę tylko nam i to my cierpimy najbardziej. Pytanie tylko po co? Przebacz, zapomnij i żyj dalej.

Wycofanie

Przekroczenie pewnego wieku zwalnia nas z obowiązku ciągłej walki. Chodzi tu przede wszystkim o walkę między naszymi założeniami, a możliwościami. Zdobyliśmy wiele, więc nie musimy już sobie niczego udowadniać. Warto zwolnić i wyznaczyć sobie cele, które jesteśmy w stanie osiągnąć. Spisz listę zadań, których rezultatem będzie osiągniecie określonego wcześniej celu, kiedy lista zacznie się zmniejszać, poczujesz, że idziesz do przodu. A to wszystko bez zawodu i niepotrzebnych nerwów.

Comments

comments

126
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...