Bezpłatne leki dla seniorów- czy program okaże się sukcesem?

Informacja prasowa - 03.10.2017
101

Bezpłatne leki dla seniorów

Jak zapewniał podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Konstanty Radziwiłł, dzięki programowi 75 + polscy seniorzy do tej pory zaoszczędzili w sumie ponad 370 mln złotych.


Co więcej zapowiedział, że lista darmowych leków z każdym rokiem będzie się powiększać. Założenia programu polegają na tym, że każdy, kto ukończył 75 rok życia, ma prawo do bezpłatnych bądź refundowanych leków znajdujących się na tak zwanej liście „S”. Lista stworzona jest z myślą o niewielkich czasem zarobkach seniorów. Receptę na bezpłatny lek wystawić może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka zatrudnieni w przychodni, do której należy senior, ale nie w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej.

Minister Radziwiłł podkreślał, że program 75+ ma zminimalizować zjawisko rezygnacji z niezbędnych leków przez seniorów ze względu na brak środków. By tak się stało, konieczne jest systematyczne zwiększanie nakładów na ten cel, co uwzględniają plany resortu. Docelowo ma ona wynosić 1 mld 208 mln złotych. Minister wskazał, że program skutkuje nie tylko oszczędnościami dla seniorów, ale także lepszym nadzorem nad stanem ich zdrowia. Statystyki pokazują, że liczba wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w tej grupie nieznacznie wzrosła, przy równoczesnym zmniejszeniu obłożenia specjalistów. Obecnie na liście znajduje się niecałe 1200 preparatów:  insuliny o działaniu długotrwałym i krótkim, preparaty pomocne w leczeniu choroby Parkinsona i proszki inhalacyjne dla cierpiących na przewlekłą chorobę obturacyjną płuc.

 

Comments

comments

101
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...