BohaterON – włącz historię. Finałowa gala akcji upamiętniającej poświęcenie powstańców warszawskich

Redakcja IUVENIS - 23.11.2017
95

BohaterON – włącz historię. Finałowa gala akcji upamiętniającej poświęcenie powstańców warszawskich

22 listopada odbyła się finałowa gala na Stadionie Narodowym akcji BohaterON – włącz historię. To druga edycja akcji, mającej na celu upamiętnienie wysiłku, podjętego przez powstańców warszawskich.


Od 1 sierpnia do 2 października, czyli symbolicznie w okresie trwania powstania warszawskiego, można było wysyłać kartki z życzeniami w celu uhonorowania uczestników walk 1944 roku. Na finałowej gali, która odbyła się na Stadionie Narodowym, podsumowano tegoroczną akcję. W jej ramach przesłano prawie 120 tys. kartek. Na uroczystości nie mogło zabraknąć samych powstańców, dla których ta inicjatywa okazuje się niezwykle ważna. W rozmowie z Onet.pl Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek, stwierdziła, że:

Dla młodych ludzi ja jestem „dokumentem” na to, że powstanie się wydarzyło. To dla nas ważne, byśmy czuli, że jesteśmy potrzebni, byśmy mogli jeszcze służyć społeczeństwu. Takie akcje jak ta dzisiejsza również są ważne. Kartki z życzeniami, które dostajemy, są niesłychanie cenne dla naszego samopoczucia. Bo stary człowiek jest jak dziecko – potrzebuje mieć świadomość, że jest kochany, potrzebny, że nie jest kulą u nogi dla rodziny.

Władysław Rosiński, ps. Zapałka, zwrócił z kolei uwagę na fakt, że okazji do takich spotkań i inicjatyw będzie coraz mniej. Ze względu na zaawansowany wiek po powstańcach pojawi się pustka, choć coraz więcej młodych ludzi ma dużą świadomość historyczną. Akcja BohaterON – włącz historię pomaga umilić ostatnie lata życia walczącym, sprawiając jednocześnie, że nie czują się tak osamotnieni. To właśnie samotność przeraża powstańców, szczególnie ze względu na takie doświadczenia, jak zamknięcie w więzieniu czy obozie.

Osoby, uczestniczące w Powstaniu Warszawskim, czują się zatem docenione przez organizatorów akcji, ale i ludzi, którzy przesłali im kartki. W tym roku powstańcy otrzymali ich łącznie 118 148, co pokazuje, jak wielką inicjatywę wykazali zwykli ludzie, chcący oddać hołd walczącym. Prawie 30 tys. osób przesłało kartki internetowo, pozostali zaopatrzyli się w papierowe wersje, dostępne m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej czy w kolekturach Lotto.

Na finałowej gali rozdano część wysłanych kartek powstańcom, co wywołało wśród nich radość, ale i łzy wzruszenia. Oprócz tego zebrani słuchali piosenek powstańczych w wykonaniu garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”. Przygotowana została także wystawa Krzysztofa Zygzaka-Chojnackiego „Pamięć i Duma”, w całości dotycząca Powstania Warszawskiego.

Comments

comments

95
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...