Brak oszczędności, wsparcia i samotność – tak wygląda sytuacja seniorów w Polsce

Redakcja IUVENIS - 13.12.2017
21

Brak oszczędności, wsparcia i samotność – tak wygląda sytuacja seniorów w Polsce

Około 73% seniorów w Polsce żyje samotnie, z czego aż 36% z nich nie może liczyć na niczyją pomoc. Do tego dochodzi rosnące zadłużenie, które w tym roku wśród osób starszych wyniosło aż 2 mld 900 mln zł.


Średnie zadłużenie na seniora to 12,3 tys. zł i wynika zazwyczaj z niskich świadczeń emerytalnych i samotności. Prawie 4/5 emerytów żyje samotnie, a do dyspozycji mają nieraz najniższe świadczenie na poziomie 853 zł netto. Wcześniejsze niskie zarobki, a także trudna sytuacja finansowa sprawiły, że seniorzy nie posiadają oszczędności, a mały budżet domowy nie wystarcza na podstawowe opłaty. Z tego powodu osoby starsze korzystają z ofert kredytowych banków i parabanków, które chętnie udzielają im pożyczek. To z kolei prowadzi do spirali zadłużenia – emeryci nie mają pieniędzy na spłatę zobowiązań, więc ich zaległości ciągle rosną, oni znów się kredytują, aż przestaje wystarczyć na wszystko pieniędzy. Obecnie aż 21% długów emerytów to zobowiązania wobec instytucji finansowych. Jednak nie lepiej sytuacja wygląda przy opłatach za prąd, gaz itp. 20% zadłużenia stanowią zaległości w opłatach mieszkaniowych. Całość danych prezentowanych przez Krajowy Rejestr Długów przedstawiliśmy tutaj.

Samotność

Ponad 80% seniorów, którzy mieszkają samotnie, ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną, złą lub też bardzo złą. Zatrważająca większość emerytów nie może liczyć na wsparcie rodziny – zaledwie 8,27% seniorów je otrzymuje. Z kolei 35% osób starszych liczy na pomoc sąsiadów, czy też koleżanek i kolegów. Te wyniki pokazują, że osoby w podeszłym wieku w dużej mierze są wykluczone społecznie i nie otrzymują właściwego wsparcia. To z kolei również wpływa na trudną sytuację finansową, która z każdym kolejnym rokiem zazwyczaj się pogłębia. Faktem jest również, że 80% samotnych seniorów jest właścicielami nieruchomości. Oznacza to, że tylko na ich barkach spoczywa utrzymanie lokalu, co również wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej. Brak regulacji prawnych w zakresie odwróconej hipoteki oraz renty dożywotniej uniemożliwia spieniężenie majątku.

Zamrożone pieniądze w nieruchomości

Jak podaje Interia, choć w 2014 roku rząd uchwalił ustawę regulującą kwestie odwróconej hipoteki, żadna z instytucji finansowych nie stworzyła odpowiedniej oferty. To oznacza, że przepisy są całkowicie martwe, a seniorzy nadal są obciążeni kosztami utrzymania lokalu.  Z kolei renta dożywotnia nie doczekała się żadnych regulacji prawnych, które zapewniłyby bezpieczeństwo osobom starszym. To prowadzi do wykorzystywania sytuacji przez nieuczciwe podmioty, które mogą oszukiwać seniorów, zostawiając ich z niczym.

Warto zwrócić uwagę, że osoby samotne, które nie mogą korzystać ze wsparcia rodziny, chętnie skorzystałyby z możliwości oddania nieruchomości za dożywotnią rentę i możliwość korzystania z lokalu. Niestety brak regulacji w tym zakresie, a także brak ofert ze strony instytucji i firm prowadzi do spirali zadłużenia wśród seniorów. Choć nie posiadają oszczędności a lokal, nie mogą skorzystać z udogodnień znanych na Zachodzie. Nie zmienia to faktu, że jest jeszcze jedna możliwość, o której się zapomina – sprzedaż lokalu i zamiana na mniejszy. Osoby starsze często dysponują przestrzenią, która dla jednej osoby jest zupełnie zbędna. Dodatkowo emeryci nie lubią zmian, a także nie mają kogo poradzić się w kwestii sprzedaży.

Sytuacja finansowa seniorów jest więc ściśle powiązana z wykluczeniem społecznym, które ich dotyka. Aby móc ją poprawić, warto więc zastanowić się nad metodami aktywizacji osób starszych oraz sposobem dotarcia do nich. Liczne inicjatywy jak dzienne domy seniora, kółka emeryckie, czy Uniwersytet III Wieku to jeden ze sposobów na zmianę sytuacji emerytów w naszym kraju.

Comments

comments

21
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...