Brokuły i probiotyki rozwiązaniem na raka jelita grubego?

Redakcja IUVENIS - 25.01.2018
267

Brokuły i probiotyki rozwiązaniem na raka jelita grubego?

Brokuły i probiotyki mogą przyczynić się do zapobiegania, ale i leczenie raka jelita grubego. Singapurscy naukowcy cały czas pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli wykorzystać właściwości tego duetu.


Jak podaje portal polki.pl, zdrowe odżywianie ma bardzo duży wpływ na kondycję naszego układu trawiennego. Gdy o niego nie dbamy, zwiększamy ryzyko zachorowania m.in. na raka jelita grubego. Nowotwór jest o tyle podstępny, że zaostrzenie objawów i rozwój choroby może trwać nawet 10 lat. Jest ona niezwykle zabójcza – w Polsce szanse na przeżycie 5 lat ma zaledwie około 28% pacjentów . Jest jednak nadzieja dla chorych, która kryje się w brokułach i probiotykach.

Probiotyki w tym duecie mają pełnić funkcję „tragarzy”, którzy przenoszą związki aktywne z brokułów. Bakterie pro biotyczne zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby łączyły się bezpośrednio ze zmienionymi nowotworowo komórkami. W ten sposób niezwykle precyzyjnie dostarczają naturalnego leku, jakim są substancje zawarte w brokułach. Przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne prowadzą do spowolnienia wzrostu komórek nowotworowych bądź całkowitego ich unicestwienia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Singapurze wstępnie potwierdzili swoje założenia. Przeprowadzili badanie, w ramach którego wprowadzili do jelita grubego zmodyfikowane bakterie probiotyczne z ładunkiem z brokułów. Wyniki pokazały, że tak przeprowadzona terapia wpłynęła na zmniejszenie guzów w jelicie, w niektórych przypadkach na całkowite ich zniszczenie. To daje nadzieję dla chorych z całego świata. Jeśli dalsze badania potwierdzą wyniki, jakie otrzymali singapurscy badacze, pacjenci będą mogli podjąć skuteczne leczenie.

Z pewnością wyznacza to nowy trend chociażby w suplementacji. Połączenie bakterii probiotycznych z substancjami pochodzenia warzywnego może wpływać na poprawę kondycji organizmu. Dodatkowym atutem będzie precyzyjne „celowanie” w potencjalne choroby bądź takie, które już się rozwinęły.

Comments

comments

267
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...