Bycie odpowiedzialnymi dziadkami dla swoich wnuków

Redakcja IUVENIS - 17.11.2017
270

Bycie odpowiedzialnymi dziadkami dla swoich wnuków

Rodzina stara się sobie pomagać, dlatego też nie dziwi nikogo, kiedy rodzice idą do pracy i zostawiają swoje dzieci pod opieką dziadków. Seniorzy zajmują się wnukami, dbają o jego zabawę, ale też o jego odżywianie. Okazuje się, że niektóre z naszych nawyków mogą dzieciom szkodzić, jeśli nie od razu, to w długoletniej perspektywie.


Przykładem jest nagradzanie wnuków słodyczami. Wśród trzech najbardziej kancerogennych czynników, czyli takich, które przyczyniają się do zachorowań na raka, znajduje się cukier. Wszelkiego rodzaju czekolady, lizaki, czy cukierki w za dużej ilości szkodzą nie tylko na zęby. Wielu seniorów nie uważa, że częstowanie wnuka słodyczami jest czymś złym. Wręcz przeciwnie, chcą w ten sposób rozpieszczać maluchy, okazując im swoje ciepłe uczucia. Warto jednak zastanowić się nad zmianą nawyku – może zamiast słodyczy zabierzemy wnuka na plac zabaw bądź opowiemy mu bajkę? Opieka nad wnukami wymaga od nas nieraz kreatywności i pomysłowości, warto więc poszukać innych rozwiązań, niż rozpieszczanie słodkościami.

Przekarmianie dzieci pysznymi, domowymi obiadami również im szkodzi. Nasza polska kuchnia z założenia jest tłusta, co na dziecięce żołądki nie działa zbyt pozytywnie. Za duże porcje i dokarmianie wnuków na siłę również może skutkować w przyszłości problemami żołądkowymi, prowadzi również do późniejszych problemów z trawieniem. Jak podaje portal interia.pl, przekarmianie maluchów nie wynika ze złej woli, a wręcz przeciwnie, z troski. Starsi ludzie nie raz doświadczyli głodu, chcą więc uchronić maluchy przed podobnym cierpieniem. Jednak głód i przejedzenie mają wspólny mianownik – i jedno, i drugie szkodzi.

Palenie tytoniu w towarzystwie dzieci również jest bardziej szkodliwe, niż w przypadku palenia w towarzystwie dorosłych. Młody organizm, który się rozwija, jest bardziej podatny na substancje smoliste, co odbija się na zdrowiu dziecka. Warto też wzmocnić uwagę, szczególnie w trakcie imprez rodzinnych, na których pojawia się alkohol. Chwila roztargnienia czy skupienia na rozmowie z innymi członkami rodziny może skutkować „poczęstowaniem” się przez dziecko napojem wysokoprocentowym, warto więc mieć oczy dookoła głowy. Maluchy są wulkanami energii, których pomysłowość nieraz może nas zaskoczyć. Gdy więc pilnujemy wnuki, zajmujmy się nimi z troską i zaangażowaniem.

Comments

comments

270
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...