Chłodne na zdrowie – niska temperatura wspiera nasz organizm

Redakcja IUVENIS - 05.12.2017
151

Chłodne na zdrowie – niska temperatura wspiera nasz organizm

Okres zimowy to przede wszystkim niskie temperatury, które zmarzluchom niezbyt przypadają do gustu. A niesłusznie – okazuje się, że chłód jest jeśli nie zbawienny, to na pewno prozdrowotny.


Niskie temperatury w procesie ewolucji odegrały znaczącą rolę w rozwoju cywilizacyjnym. Potrzeba przystosowania, gromadzenia zapasów, a także pochmurny klimat wpłynęły na zmianę trybu życia, ale też i fizjonomię. Ludy północy z powodu mniejszego nasłonecznienia, a co za tym idzie, widoczności, wykształciły większe oczodoły oraz mózgi, dzięki którym szybciej przetwarzają informacje. Orientacja przestrzenna również została wykształcona dopiero po zawędrowaniu na północne, zimne obszary globu. Mrozy jednak nie tylko przyczyniły się do ewolucji oraz rozwoju cywilizacyjnego. Okazuje się, że niskie temperatury działają pozytywnie na organizm człowieka.

 Zimno mi, czyli dobrze

Wędrówka przez chłodne obszary przyczyniła się do zmiany DNA w mitochondriach, w małym fragmencie zapisu odpowiadającym za przemianę pożywienia w energię. Jak podaje Newsweek, ta zmiana genetyczna u ludów Północy, w porównaniu z ludnością Południa,  doprowadziła do mniejszego ryzyka otyłości oraz chorób, wynikających z nadmiaru jedzenia. Naukowcy z Center for Mitochondrial and Epigenomic Medicinew Filadelfia badali zachodzące w mitochondriach procesy oddychania komórek. To pozwoliło im ustalić, że część produkowanej energii rozprasza się w postaci ciepła. Wśród społeczności, które doświadczyły wędrówek bądź życia w klimacie zimnym, nastąpiła mutacja, powodująca straty energii. Pod względem biologicznym jest ona jak najbardziej zasadna – dawała organizmowi dodatkowe źródło ciepła. Dla ludzi z gorących klimatów zmutowanie fragmentu DNA było zupełnie zbędne.

Obecnie naukowcy przychylają się do teorii, że mutacja odpowiadająca za dodatkowe źródło ciepła, jest też odpowiedzią na długowieczność. Dzięki zmniejszonej zdolności wytwarzania energii w komórkach powstaje mniej rodników. Jest to produkt uboczny przy powstawaniu energii, który przyspiesza starzenie się. Jeśli więc komórki wytwarzają mniej „mocy”, dłużej pozostają aktywne.

Schudnąć w zimę

Chłód pozwala również na chudnięcie. Drżenie, które pojawia się, gdy jest nam zimno, „zasilane” jest energią, pochodzącą m.in. ze spalania tkanki tłuszczowej. Zimno według naukowców jest więc jednym z czynników, który wspomaga odchudzanie.  Dodatkowo chłód przyspiesza metabolizm, co również pozytywnie wpływa na utratę wagi.  Nie bez powodu ludzie żyjący w chłodnym klimacie tak rzadko cierpią na otyłość. Według prowadzonych badań ich tryb życia, ale i mutacje genetyczne, doprowadziły do wydłużenia się życia, ale też do poprawy jakość ich zdrowia. Niskie temperatury są jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy.

Krioterapia? Być może nawet w walce z rakiem

Leczenie zimnem jest dodatkowym atutem niskich temperatur. Wszelkiego rodzaju krioterapie miejscowe mają na celu bezbolesne usunięcie zbędnych komórek, takich jak brodawki, narośla, czy nadżerka błon śluzowych. Jednak naukowcy pracują nad zastosowaniem tej terapii również w leczeniu raka.

Krioterapia miejscowa jest zabiegiem, w którym oparami ciekłego azotu o temperaturze od -190 do -180 stopni Celsjusza atakuje się komórki. Taką metodę zastosowano przy leczeniu zmian nowotworowych. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół dr Petera J.Lilltrupa z Cancer Institute Detroit, a udział w nim wzięło łącznie 97 pacjentów z rakiem kości. Po około dwóch latach od badania u 77% leczonych zmiany nowotworowe przestały postępować. Daje to szansę innym chorującym na znalezienie rozwiązania, które skutecznie hamuje rozwój choroby.

Można by jeszcze wiele napisać o właściwościach zimna i jego zaletach, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Jednak najważniejszymi atutami zimna jest z pewnością poprawa stanu zdrowia oraz długowieczność.

Comments

comments

151
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...