Ciężko jest lekko żyć, a jednak się da! Pozytywni seniorzy są wśród nas

Redakcja IUVENIS - 09.11.2017
40

Ciężko jest lekko żyć, a jednak się da! Pozytywni seniorzy są wśród nas

Jesień życia jest okresem, który albo sprawi nam trudność, albo wręcz przeciwnie, dostarczy niezapomnianych wrażeń. I choć normy społeczne wymagają od seniorów pewnej powagi, to w Internecie i życiu realnym znajdujemy coraz więcej przykładów, które przełamują stereotypy.


I bardzo dobrze, bo, jak niektórzy twierdzą, życia nie można traktować zbyt poważnie, co zostało udowodnione naukowo. Endorfiny, czyli hormony szczęścia, wpływają bowiem pozytywnie na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, a także zmniejszają odczuwanie bólu. Wpływają także na produkowanie innych hormonów w organizmie. Endorfiny możemy wytwarzać chociażby poprzez taniec, o czym najwyraźniej doskonale wie ta starsza pani:

Je veux vieillir comme ça 😆

Publié par OjoBuzz sur mardi 24 octobre 2017

Hormony szczęścia wytwarzane są także w trakcie jedzenia, szczególnie takich smakołyków jak czekolada, oraz poprzez śmiech. Aktywność fizyczna również zwiększa poziom endorfiny we krwi. Próbowanie nowych rzeczy i zajęć dostarcza pozytywnych emocji, które w efekcie poprawiają nasze samopoczucie. I wiek w żaden sposób nas nie ogranicza. Zaświadczy o tym Babcia Anula, która na swoje 72 urodziny skoczyła ze spadochronem w tandemie:

 

Jeśli zaś uznamy, że skok ze spadochronem to jednak za duży kaliber jak na pierwszy raz, to możemy spróbować mniejszych wysokości. Skok na bungee jest wyśmienitą rozgrzewką, która także dostarcza nam pozytywnych emocji:

 

Należy przede wszystkim pamiętać o złotej zasadzie – wiek, choć w jakimś stopniu nas ogranicza, nie odbiera nam prawa do śmiechu I rozrywki. Jesień życia jest wręcz najlepszym czasem do realizowania pasji, na które do tej pory nie mieliśmy czasu. A pasja plus endorfina oznaczają niezapomniane przeżycia. Już nie wspominając o zachwyconych wnukach, które z pewnością docenią rozrywkową babcię lub dziadka.

Comments

comments

40
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...