Cyfryzacja – rusza program pilotażowy e-recepty

Redakcja IUVENIS - 15.02.2018
269

Cyfryzacja – rusza program pilotażowy e-recepty

16 lutego br. rusza program pilotażowy systemu e-recept, który od 2020 r. ma ułatwiać realizowanie recept w aptekach. Dzięki niemu w ogólnym systemie, dostępnym dla wszystkich aptek, znajdzie się informacja o recepcie, jaką otrzymaliśmy od lekarza.


Aby zmienić sposób realizacji recept, rządzący muszą dokonać zmian zapisów aż 7 ustaw, gdyż ich nowelizacja jest niezbędna do prawidłowego i legalnego działania systemu. Rząd ma coraz mniej czasu, gdyż, jak podaje Rzeczpospolita, już jutro tj. 16 lutego 2018 r. rusza program pilotażowy.

System będzie testowany przez dwie lub trzy poradnie podstawowej opieki zdrowotnej, które będą przesyłać informacje do wszystkich lokalnych aptek. Jedna z miejscowości, w której projekt e-recepty będzie sprawdzany, znajduje się na Mazowszu. Po dwóch latach system ma trafić do wszystkich placówek i aptek.

E-recepta będzie wpisywana do ogólnego systemu przez lekarza. Farmaceuta w aptece będzie prosił pacjenta o okazanie wydruku z kodem kreskowym, jaki otrzyma od specjalisty. Choć przypomina to obecny sposób przekazywania recepty (już dziś aptekarze skanują kod), to jednak na przyszłych wydrukach mają się nie znajdować informacje o przepisanym leku. Niezbędne informacje znajdą się w systemie informatycznym. Osoby zaś, które założą z kolei internetowe konto w systemie, nie będą musiały okazywać żadnego kodu – wszystkie znajdzie się w programie.

Choć na razie wydaje się, że pomysł może ułatwić życie pacjentom, a także lekarzom i farmaceutom dzięki mniejszej biurokracji, trzeba poczekać na jego realizację. Najważniejszym jednak czynnikiem, obok technicznego,  jest prawo – rządzący nieczęsto wprowadzają zmiany przepisów z dużym opóźnieniem. Program e-recepty według wstępnych założeń ma funkcjonować od 2020 r., jednak czy dwa lata wystarczą, aby prawidłowo znowelizować 7 ustaw?

Comments

comments

269
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...