Czy duża różnica wieku pomiędzy partnerami ma znaczenie?

Redakcja IUVENIS - 25.10.2017
75

Czy duża różnica wieku pomiędzy partnerami ma znaczenie?

Im jesteśmy starsi, tym bardziej zacierają się granice wiekowe pomiędzy poszczególnymi grupami. 40-latkowie mogą się dobrze dogadywać z 60-latkami i nie ma w tym nic dziwnego – człowiek w starszym wieku jest już ukształtowany, ma pewne doświadczenia oraz oczekiwania wobec swojego życia. A jeśli takie osoby wejdą w związek, to czy ma on mniejsze szanse powodzenia?


Odbiór społeczny

Z pewnością na drodze do szczęścia z dużo młodszym bądź starszym partnerem może stanąć otoczenie. Żyjemy w społeczeństwie przyzwyczajonym do pewnych schematów, a mała różnica wieku w związku jest jednym z nich. Niektóre osoby z naszego otoczenia, w tym i nasza rodzina, mogą nie rozumieć uczucia, jakie połączyło nas z młodszym bądź starszym partnerem. Nie znaczy to jednak, że nie są w stanie zaakceptować takiego związku, zazwyczaj potrzebują po prostu czasu.

Różne zainteresowania

Hobby i pasje nie zawsze są powiązane z naszym wiekiem, jednak często możemy zauważyć drobne różnice pomiędzy starszymi i młodszymi osobami. Muzyka, której słuchamy, czy filmy, które oglądamy, mogą niekoniecznie podobać się naszemu młodszemu/starszemu partnerowi. Czy to skazuje związek na niepowodzenie? Wcale nie. Najważniejszym jest, abyśmy pielęgnowali to, co nas łączy. Warto jednak pamiętać, aby nie rezygnować ze swoich pasji – zajęcia bez partnera pozwalają nam dbać również o naszą indywidualność, która jest istotna w związku.

Dojrzałość emocjonalna

Niezależnie od wieku, najważniejsza w związku jest dojrzałość emocjonalna. To ona sprawia, że choć ktoś może mieć 20 lat mniej, jest równie dojrzały co my. Pozwala to na zawiązanie nici porozumienia, która ostatecznie przeradza się w uczucie.

Wiek staje się zatem tylko liczbą, pod warunkiem, że jako partnerzy osiągamy podobną dojrzałość uczuciową, emocjonalną. Ważne są również podobne doświadczenia, które pomagają w zrozumieniu partnera i jego zachowań. I choć początkowo może być trudno przekonać otoczenie do nowego związku, to jednak warto uzbroić się w cierpliwość i pielęgnować relację z osobą, która nas zainteresowała.

Comments

comments

75
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...