Czy emeryci mogą spodziewać się wyższej waloryzacji w przyszłym roku?

Redakcja IUVENIS - 29.12.2017
92

Czy emeryci mogą spodziewać się wyższej waloryzacji w przyszłym roku?

Rokroczna waloryzacja ma na celu podwyższenie świadczeń dla emerytów i rencistów, których nie obejmuje gospodarczy wzrost płac, za to dotyka ich inflacja. Na podstawie tych dwóch czynników, wyliczanych przez GUS, rząd w marcu każdego roku podnosi kwoty wypłacane świadczeniobiorcom.


Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się o waloryzacji na poziomie 2,7 %, co jest dosyć dobrym wynikiem w porównaniu z tegoroczną waloryzacją, która wyniosła zaledwie 0,44%. Jednak już dziś wiadomo, że sytuacja gospodarcza wymusza większy wzrost świadczeń, a obecnie mówi się o 3%. W rozmowie z se.pl Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny i Pracy, mówi, że:

Nasze prognozy dotyczące waloryzacji na poziomie 2,7 proc. mogą być jeszcze zrewidowane. Może ona wynosić nawet 3 proc., ale o tym dowiemy się pod koniec lutego, kiedy będą dane GUS. Cóż, wiem, że nie jest to wciąż dużo, ale w porównaniu z poprzednimi latami to sporo i emeryci mogą w jakimś sensie odetchnąć.

Jak to wygląda w praktyce? Osoby, które otrzymują np. 4 000 zł brutto mogą liczyć na podwyżkę w wys. 120 zł. Jednak emeryci pobierający najniższe świadczenia na poziomie 1000 zł brutto otrzymają jedynie 30 zł więcej. Jeśli weźmiemy pod uwagę średnią wysokość emerytury, która obecnie wynosi 2150 zł brutto, świadczeniobiorcy otrzymają około 65 zł więcej. I choć każdy pieniądz się liczy, szczególnie dla osób pobierających najniższe emerytury, to jednak takie kwoty przy ciągle rosnących cenach są niewystarczające.

Taka sytuacja prowokuje kolejne dyskusje nad zmianami zasad waloryzacji. O rozmowach dotyczących tego zagadnienia informowaliśmy pod koniec października. Warto pamiętać, że emeryci i renciści, otrzymujący świadczenia z ZUS, nie mogą negocjować stawek czy zmienić „pracodawcy”, jak ma to miejsce na rynku pracy. Istnieje możliwość zatrudnienia na emeryturze i wielu emerytów z niej korzysta, dorabiając sobie do pobieranego świadczenia.

Oficjalną informację o wysokości waloryzacji rząd poda na przełomie lutego i marca 2018 r. Wtedy jasnym stanie się, jaki procent podwyżki otrzymają świadczeniobiorcy, jednak już dziś wiadomo, że będzie to wyższa kwota niż w roku poprzednim.

Comments

comments

92
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...