Czy obniżenie wieku emerytalnego może obniżyć wysokość świadczeń?

Redakcja IUVENIS - 30.10.2017
27

Czy obniżenie wieku emerytalnego może obniżyć wysokość świadczeń?

Od 1 października obowiązuje niższy wiek emerytalny, z którego może skorzystać łącznie około 330 tys. osób.  Eksperci jednak zastanawiają się, czy obniżony wiek emerytalny i mniejsza liczba osób aktywnych zawodowo nie sprawi, że rząd w kolejnych latach zacznie obniżać wysokość świadczeń.


Takie ryzyko dostrzega Agnieszka Durlik, ekspert Izby Gospodarczej. W rozmowie z serwisem eNewsroom stwierdziła, że:

„Obniżenie wieku emerytalnego, w połączeniu ze starzeniem się społeczeństwa, oznaczać będzie bardzo niskie emerytury. Stopa zastępowalności (stosunek wysokości emerytury do osiąganych wcześniej dochodów, przyp. red.) nie będzie wynosiła, tak jak obecnie, w nowym systemie w granicach 30-40 proc., ale będzie dużo niższa. Najprawdopodobniej jedyną zdolnością systemu będzie wypłacanie bardzo niskich świadczeń w wysokości ok. 1000 złotych dla każdego emeryta, jako system wsparcia, a nie zaspokojenia choćby podstawowych wymagań. W pozostałym zakresie osoby będące na emeryturze będą musiały martwić się same. Być może zachęceni możliwością zmiany wysokości świadczenia będą chcieli pracować dłużej. Wtedy do systemu wpłynęłoby więcej środków od osób pracujących. To jednak nie tylko kwestia wypłat. System emerytalny oparty na wypłatach z budżetu niepowiązanych z tym ile się uzbierało, zawsze będzie stratny dla pewnej grupy. Jedynie w przypadku wyższych świadczeń i ich powszechności byłoby inaczej. Kiedy istnieje wiele grup płacących niższe składki emerytalne lub pracujących krócej, niemożliwe jest wypłacenie godnych emerytur wszystkim do nich uprawnionym.”

Choć taka wizja ma oparcie w gospodarce i tego, co się dzieje na rynku pracy, miejmy nadzieję, że jest to czarnowidztwo. Jeśli zaś obniżenie wieku emerytalnego będzie skutkowało obniżeniem świadczeń, warto będzie się zastanowić nad późniejszym zakończeniem kariery zawodowej i przejścia w stan spoczynku.

Cała wypowiedź Agnieszki Durlik znajduje się tutaj.

Comments

comments

27
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...