Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Redakcja IUVENIS - 13.07.2017
264

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Wolontariat to forma aktywności kojarzona przede wszystkim z osobami młodymi. Według badań Eurobarometru tylko 12% polskich wolontariuszy to osoby po 50 roku życia. Dlaczego więc warto zostać wolontariuszem ?


Jest wiele powodów, dla których warto pomagać poświęcając na to swój wolny czas.

Możliwość poznania nowych ludzi

Z tym chyba każdy się zgodzi, że nic nie łączy ludzi bardziej, niż wspólna praca w szczytnym celu. Wyjście do ludzi i przebywanie w towarzystwie skutecznie pozwoli zapobiec np. depresji, wywołanej chociażby społeczną izolacją. Ponadto grupa daje nam wsparcie.

Poprawa samopoczucia

Pomagając innym, pomagamy sobie to hasło chyba najlepiej określa to, co zyskujemy udzielając się w wolontariacie. Co to oznacza? To proste, poprzez pomoc innym świadomie bądź nie łechcemy nieco nasze ego, stajemy się członkami większej całości, nie działamy już tylko dla siebie. Co pozwala nam poczuć się lepiej, czas który mogliśmy zmarnować, wykorzystaliśmy dając coś od siebie. Poza tym skupiając uwagę na innych, przestajemy myśleć o własnych problemach, choć przez chwilę zapominamy o stresie codziennego życia.

Odnalezienie nowego celu w życiu

Mając już dorosłe dzieci, zbliżając się powoli do emerytury, zaczynamy nieco zwalniać tempo, dzięki czemu mamy więcej czasu, na rzeczy, na które właśnie tego czasu zawsze nam brakowało. Wolontariat nie zakłada konkretnej liczby godzin, jakie musisz przepracować. Możesz ofiarować tyle wolnego czasu ile jesteś w stanie. Każda przepracowana w ten sposób minuta jest wartościowa. Jako osoby dojrzałe możemy wiele zaoferować, stąd też nasza pomoc będzie dla wielu nieoceniona.

Wzmocnienie pewności siebie

Jeśli ktoś zwróci się o naszą pomoc, a my jesteśmy w stanie jej udzielić, nasza pewność siebie szybuje w górę. Widząc rezultaty swojej pracy zaczynamy patrzeć na siebie nieco przychylniejszym okiem. Praca w wolontariacie i pomoc innym podnosi na duchu, ponieważ pomagając dorzucamy cegiełkę w budowie lepszego świata.

Comments

comments

264
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...