Długość snu wpływa na ryzyko wystąpienia demencji

Redakcja IUVENIS - 09.10.2017
268

Długość snu wpływa na ryzyko wystąpienia demencji

Demencja jest coraz częściej diagnozowana wśród osób starszych. Wraz z wydłużeniem średniej długości życia zwiększa się również obecność tej choroby w naszym społeczeństwie. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego wykazali zależność pomiędzy demencją a długością snu.


Badacze zaobserwowali, że wśród osób, sypiających powyżej 9 godzin, istnieje sześciokrotnie większe ryzyko wystąpienia demencji niż u osób śpiących krócej. Podczas obserwacji stwierdzono także, że najbardziej narażone na chorobę są osoby, które sypiały powyżej 9 godzin przez długie lata.  Widać więc zależność pomiędzy długością snu a ryzykiem demencji oraz choroby Alzheimera.

Być może jest to powiązane z mniejszą aktywnością seniora. Doktor Hinohara, japoński specjalista od długowieczności, wykazywał, że jedną z metod przedłużenia życia jest nieustanna aktywność. Zalecał on również jak najpóźniejsze przejście na emeryturę. Sam Hinohara dożył 105 lat, pracując po 18 godzin dziennie, pozostawiając sobie zaledwie kilka godzin na sen.

Demencja może więc być silnie powiązana z naszą aktywnością zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Jej pierwszymi objawami jest splątanie oraz drażliwość. Pojawiają się również wahania nastrojów, a także trudności w wysławianiu się. Demencja prowadzi również do zaniku pamięci długotrwałej. To wywołuje zagubienie u osoby starszej i często wpływa też na zachowanie, uwalniając agresję. Jak podaje portal oczymlekarze.pl, średnia długość życia po zdiagnozowaniu demencji to około 7 lat, a zaledwie 3% chorych przeżywa 14 lat.

Informacje o przeprowadzonym badaniu 

Comments

comments

268
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...