Bezpieczne miejsce spokojnej starości

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
39

Dom opieki- bezpieczne miejsce spokojnej starości

Jeśli zdecydujemy się na oddanie rodziców pod całodobową opiekę specjalistów, musimy dokładnie sprawdzić komu powierzamy ich życie, zdrowie i komfort. Domów seniora z roku na rok jest co raz więcej, ale czy ilość przekłada się na jakość?


Przypadkowość nie wskazana

Musimy uświadomić sobie, że dom opieki może być miejscem, w którym nasz rodzic spędzi wiele lat. Musi to więc być miejsce pod niego skrojone. Zależy, czy rodzice potrzebują opieki przy każdej czynności, ponieważ stan ich zdrowia nie pozwala im na samodzielne funkcjonowanie? Czy może są na tyle sprawni fizycznie i intelektualnie, że czynnie wezmą udział w wyborze ośrodka.

Stan zdrowia, a zmiany w umowie

Stan zdrowia osób starszych bywa bardzo zmienny, a każdy dobry ośrodek musi być na taką ewentualność przygotowany. Warto wiedzieć, czy dom opieki nie wypowie nam umowy w związku z pogorszeniem stanu zdrowia rodzica lub czy nie zażąda dodatkowej opłaty. Jeśli taka opieka przysługuje, musimy wiedzieć kto zajmie się chorym i czy z odpowiednią częstotliwości poświeci mu uwagę. To ważne przy chorobach, których konsekwencją jest pomoc przy zaspokojeniu wszystkich podstawowych potrzeb takich jak ubieranie, mycie, karmienie etc.

Wielkość i ilość mają znaczenie

Szeroka oferta placówek pozwala nam znaleźć domy rodzinne, ale i wielkie ośrodki przyjmujące nawet kilkuset seniorów. W większych ośrodkach może pojawić się problem anonimowości, braku relacji czy rozpoznawalności. Duża ilość seniorów w połączeniu z deficytem personelu może się wiązać z niedokładnością w prowadzeniu chociażby dokumentacji każdego z pacjentów. Małe ośrodki z kolei mogą mieć ograniczony budżet, który ma wpływ na braki w personelu. Budynki muszą być oczywiście dostosowane dla osób niepełnosprawnych, co oznacza min. brak barier architektonicznych.

Wspólny wybór

Wybierając idealną placówkę weź pod uwagę potrzeby samego zainteresowanego. Dla niego ważne mogą być zupełnie inne czynniki, niż dla ciebie. Ilość osób w pokoju, możliwość zabrania z domu swoich rzeczy jak na przykład ukochany fotel, czy lampka. Ważna jest też czystość i dbałość o higienę przestrzeni, nie jest to sprawa kluczowa, ale jeśli tak podstawowa kwestia kuleje, możemy się tylko domyślać czy inne, ważniejsze aspekty również nie zostały pominięte.

Dom opieki to nie zakład karny

Domy przyjazne seniorom to takie, które poza aspektem opieki zdrowotnej, biorą pod uwagę komfort psychiczny pacjentów. Kluczem do zdrowia i długowieczności jest aktywność psychofizyczna. Sprawdźmy więc czy ośrodek dba o to by urozmaicić seniorom czas wolny, nie myląc tego z zajęciami rehabilitacyjnymi czy fizjoterapią. Tu warto wiedzieć czy takie zajęcia nie są czasem dodatkowo płatne. Senior w takim ośrodku nie może czuć się jak więzień, musi mieć możliwość wyboru. Różnorodność menu, godzin poszczególnych posiłków czy dodatkowych zajęć to konieczność.

Potwierdzenie na papierze

Ważne by wybrany ośrodek posiadał wszystkie potrzebne dokumenty potwierdzające legalność istnienia takiej placówki, przede wszystkim od wojewody. Opiekuni powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje, a ich ilość musi być wystarczająca, żeby zadbać o komfort i potrzeby pacjentów. Ośrodek musi być przystosowany do opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i starszymi.

Comments

comments

39
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...