Dostosowanie mieszkania do starszego rodzica

Redakcja IUVENIS - 24.07.2017
56

Dostosowanie mieszkania do starszego rodzica

Jeśli zdecydujemy się zaopiekować rodzicami, goszcząc ich u siebie musimy pamiętać o przystosowaniu przestrzeni do ich potrzeb.


Minimalizacja ryzyka urazów

Chcąc dostosować przestrzeń tak, by była bezpieczna dla seniora musimy wziąć pod uwagę czynniki, na które wcześniej nie zwracaliśmy zbytniej uwagi. Musimy się przygotować na likwidację przeszkód w postaci progów w drzwiach, minimalizację różnic poziomowych, zabezpieczenie mebli poprzez przymocowanie ich do ścian. Podobnie jak w przypadku dziecka dopiero uczącego się chodzić, warto postawić na meble z zaokrąglonymi kantami (stół, stolik kawowy). Warto też zadbać o zwiększenie przestrzeni, chociażby tej między meblami, to pomocne na wypadek konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim.

Kuchnia

Wszystko w tym pomieszczeniu powinno być dostosowanie do potrzeb osoby, która wykonuje czynności na siedząco. Dlatego też potrzebne sprzęty, schowki, półki z najpotrzebniejszymi rzeczami powinny być dla osoby starszej w zasięgu ręki. Podobnie kanty mebli powinny być zaokrąglone lub przynajmniej zabezpieczone.

Łazienka

Problem poruszania się to kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Łazienka zdaje się być miejscem, które będzie wymagało od nas największego nakładu pracy. Zarówno wysokość miski ustępowej jak i sprzętów do codziennego korzystania powinna być dostosowana do potrzeb osoby starszej. Podłoga, wanna i brodzik prysznicowy pokryte materiałem umożliwiającym stabilne poruszanie się bez ryzyka poślizgnięcia. Sama wanna i prysznic również powinny być dostosowane (posiadać uchwyty, odpowiednią wysokość, aby bez problemu można było się do nich dostać i z nich wydostać).

Salon i sypialnia

Poza zabezpieczeniem mebli, które w razie np. zasłabnięcia seniora dadzą mu podporę, a nie staną się śmiertelną pułapką, należy pamiętać o dostosowanych do potrzeb, kompletach wypoczynkowych w formie sofy i foteli. Nie mogą one być za miękkie i niskie, żeby podniesienie się z nich nie stanowiło większego problemu. Dobrym pomysłem są te posiadające dodatkową regulację i podłokietniki.

Podobnie jak w przypadku kompletów wypoczynkowych należy pamiętać o odpowiedniej wysokości i twardości łóżka dla seniora. Optymalna wysokość to ta do kolan. W niektórych przypadkach ważna jest instalacja poręczy. Pamiętać należy także o podłodze, która wyłożona chociażby wykładziną pozwoli uniknąć nieprzyjętych wypadków, a w razie niebezpiecznej sytuacji nieco załagodzi upadek.

Mieszkanie osoby starszej posiadającej stopień niepełnosprawności

W zapewnieniu wygody i bezpieczeństwa osobie starszej może nam pomóc na przykład Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych (PFRON). O tego rodzaju pomoc należy swe pierwsze kroki kierować do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) i pobrać tam wniosek o dofinansowanie. Z takiego wsparcia mogą skorzystać osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia lub kopię wypisu z treści orzeczenia:

  • zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
  • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub
  • zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, dotyczącego niepełnosprawności lub też
  • stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r.

Przed otrzymaniem decyzji o ewentualnym dofinansowaniu będziemy musieli stworzyć wstępny kosztorys (zestawienie cenowe materiałów i koszty usługi remontowej) . Wysokość dofinansowania może stanowić nawet 80% kosztów jakie ponieśliśmy w trakcie remontu. Nie istnieją konkretne terminy składania wniosków, można to robić cały rok. Pamiętać jednak należy, że zanim otrzymamy decyzję o przyznaniu dofinansowania, wszelkie wcześniejsze remonty i koszty z nimi związane nie zostaną zwrócone.

Źródło: pfron.org.pl

Comments

comments

56
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...