„Drewniany talerz” – przedstawienie o jesieni życia

Redakcja IUVENIS - 24.11.2017
176

„Drewniany talerz” – przedstawienie o jesieni życia

Aktorzy Teatru Trzech Pokoleń w Przasnyszu pod kierunkiem Bożenny Beaty Parzuchowskiej wystawili spektakl pod tytułem „Drewniany Talerz”. Przedstawienie skłania do refleksji nad jesienią życia i przemijaniem.


Podczas spektaklu padło zdanie:

Każdy chce żyć długo, lecz nikt nie chce być stary

To zdanie wyśmienicie obrazuje nastawienie społeczeństwa do starości, która czeka większość z nas. Spektakl został oparty na sztuce amerykańskiego pisarza Edmunda Morrisa „Drewniany Talerz”. Opowiada ona historię starszego, schorowanego mężczyzny, mieszkającego ze swoim synem i jego rodziną. Ciało seniora odmawia powoli posłuszeństwa, co przejawia się między innymi przypadkowym tłuczeniem porcelany obiadowej. Aby zmniejszyć szkody, mężczyzna zostaje zmuszony do jadania na tytułowym drewnianym talerzu. Staje się on symbolem zniedołężnienia oraz marginalizacji seniora w życiu rodzinnym. Opieka nad starszą osobę staje się na tyle trudna, że w pewnym momencie żona syna głównego bohatera stawia ultimatum – albo dom starców dla ojca, albo ona odejdzie.

To pokazuje wiele aspektów starości i relacji międzypokoleniowych. Często osoby starsze są pomijane w życiu rodzinnym bądź traktowane jak ciężar. Spektakl porusza zatem ważny aspekt społeczny, który ukazuje kwestię starości z różnych punktów widzenia. Jest to z pewnością inscenizacja skłaniająca do refleksji na temat przemijania, ale i wartości, jakie wnosi senior w życie rodziny.

Comments

comments

176
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...