Dziadkowie a nastoletnie wnuki- jak się dogadać?

Redakcja IUVENIS - 11.09.2017
196

Dziadkowie a nastoletnie wnuki- jak się dogadać?

Wiek nastoletni to dla większości dzieci czas buntu. Hormony szaleją, rodzice denerwują, a szkoła zawsze wymaga za dużo. Co zrobić, żeby w tym czasie wciąż mieć dobry kontakt z wnuczętami i dogadywać się z nimi, mimo wszystko?


Słuchaj i współodczuwaj

To podstawa, dzieci w wieku nastoletnim bardzo często uważają, że nikt ich nie słucha, a co za tym idzie, nie rozumie. Oczywiście są w błędzie, ale o tym nie wiedzą. Postaw więc na kartę słuchacza, daj się wygadać i spróbuj zrozumieć, że problemy nastolatka są obecnie dla niego kluczowe.

Podziel się doświadczeniami

Podanie przykładów z własnego życia ułatwi nieco dotarcie do młodego-gniewnego. Powiedz, że masz podobne doświadczenia, a nastolatek zobaczy, że nie ma się czego bać lub czym martwić, bo jak widać na twoim przykładzie, wszystko może się dobrze skończyć.

Nie krytykuj wyglądu

Bunt często może objawiać się zmianą wyglądu. Znienawidzonym przez rodziców kolczykiem w nosie, kolosalną zmianą stylu. Twoim zadaniem jest powstrzymanie się przed krytyką, uwierz, że może mieć jej pełno we własnym domu. Ty nie musisz dolewać oliwy do ognia.

Nie bądź kapusiem

W waszej relacji ważne jest wzajemne zaufanie. Jeśli nastolatek przychodzi do ciebie z problemem, ciesz się, że zdecydował ci się o nim powiedzieć. Spróbujcie rozwiązać to we dwójkę, zanim podzielicie się tym z rodzicami. Chyba, że w grę wchodzi jego zdrowie lub bezpieczeństwo, są rzeczy, których nie warto ukrywać.

Nie krytykuj rodziców

Twoim zadaniem nie jest stawanie po czyjejkolwiek stronie, gdy dziecko zaczyna narzekać na rodziców, nie przyłączaj się do niego. Wysłuchaj i skup się na pozytywnych stronach i wartościach jakie wprowadzają w życie jego rodzice.

Zainteresuj się ich światem

Łatwiej jest dotrzeć do człowieka, jeśli ma się z nim wspólny temat. Oczywiście z zasady macie ich dużo, ale wątpliwym jest, że zbuntowany nastolatek będzie chciał rozmawiać o tym, co się wydarzyło na rodzinnej imprezie. Zapytaj czym się interesuje, co czyta, co ogląda, kto wie może i ty się w to wciągniesz.

Comments

comments

196
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...