Emeryt i jego zadłużenie – rekordzista ma 104,3 mln zł do spłaty

Redakcja IUVENIS - 26.01.2018
157

Emeryt i jego zadłużenie – rekordzista ma 104,3 mln zł do spłaty

Obniżenie wieku emerytalnego przyniosło niemałe zaskoczenie dla ZUS. Prognozowano, że wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego złoży około 330 tys. osób. Ostatecznie złożono jednak aż 424 tys. wniosków.


Niejednokrotnie do skorzystania z obniżonego wieku emerytalnego zmuszała sytuacja finansowa. Jak podaje Interia.pl, w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor znajduje się około 302 tys. osób 65+. Ogólna kwota zadłużenia jest ogromna – przekracza 6,1 mld zł, a średnia wysokość zaległości to 20 238 zł. Rekordzistą jest jednak 67-letni emeryt z Mazowsza – jego dług to zawrotne 104,3 mln zł.

Na sytuację emerytów wpływa kilka czynników. Z pewnością jest to przede wszystkim zróżnicowana wysokość świadczeń, która waha się od 10 gr do nawet 21 tys. zł. Ważne są również oszczędności bądź ich brak. Tylko 1/3 emerytów miała odłożone jakiekolwiek pieniądze w momencie zakończenia pracy zawodowej. Część osób, która zdecydowała się na przejście na wcześniejszą emeryturę, zrobiła to z powodu braku zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że zaległości w spłacie rosną przez lata, co może prowadzić do trudności finansowych również po zakończeniu pracy zawodowej.

Czy tylko seniorzy mają problemy?

I choć sytuacja emerytów się pogarsza, to Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor podkreśla:

Chociaż średnie przeterminowane zadłużenie emerytów wzrosło w dwa lata o jedną trzecią, podczas gdy ogół dłużników o jedną piątą, to jednak są grupy wiekowe, które częściej przysparzają problemów niż emeryci.

Chodzi o 35-54-latków, którzy w większości przypadków mają dzieci na utrzymaniu. Nieuregulowana sytuacja mieszkaniowa, a także brak stabilności dochodów sprawiają, że ich zadłużenie rośnie. W tej grupie wiekowej problemy ze spłatą zobowiązań ma co 10 osoba. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przynajmniej część z tych osób w perspektywie najbliższych 10 lat uzyska prawo do emerytury. Ich sytuacja może się wtedy pogorszyć.

Płeć ma znaczenie

Różnica pomiędzy świadczeniami kobiet i mężczyzn również wpływa na sytuację finansową osób starszych. Kobiety, które statystycznie żyją dłużej o prawie 9 lat i wcześniej przechodzą na emeryturę, otrzymują niższą emeryturę. Zgromadzony przez nich kapitał rozkłada się na 19,7 lat, podczas gdy emeryt po zakończeniu pracy zawodowej żyje zaledwie 6 lat. W związku z tym według dostępnych danych już teraz mężczyźni otrzymują o ok. 1000 zł więcej. To prowadzi do zróżnicowanej sytuacji, ale i powiększające się zadłużenia, szczególnie wśród osób samotnych.

Comments

comments

157
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...