Emerytki w gorszej sytuacji finansowej – otrzymują średnio o 1273 zł mniej niż emeryci

Redakcja IUVENIS - 06.11.2017
188

Emerytki w gorszej sytuacji finansowej – otrzymują średnio o 1273 zł mniej niż emeryci

Obniżony wiek emerytalny, obowiązujący od 1 października 2017 r., umożliwia otrzymywanie świadczeń od 60 roku życia dla kobiet i 65 roku życia dla mężczyzn.  Skorzystanie z takiej możliwości może się jednak wiązać z niższą emeryturą, co szczególnie uderza w seniorki.


Z danych ZUS wynika, że kobieta, decydująca się przejść na emeryturę w wieku 60 lat, może liczyć na świadczenie w wysokości 1646 zł brutto, co finalnie daje kwotę 1375,48 zł. W porównaniu z mężczyznami, przechodzącymi na emeryturę w wieku 65 lat, jest to bardzo mała kwota. Średnio emeryt otrzymuje około 2919 zł brutto, co daje 2400,03 zł „na rękę”.

Różnica w wysokości świadczeń wynika przede wszystkim z niższego o 5 lat dla kobiet wieku emerytalnego. Istotnym również jest fakt, że kobiety żyją dłużej, co wpływa na rozłożenie zgromadzonego kapitału na dłuższy okres. Emerytura wyliczana jest m.in. na podstawie danych statystycznych GUS, mówiących o średniej długości życia. Kobiety przeciętnie żyją 79,7 lat, zaś mężczyźni 71 lat. Dla seniorek zgromadzony kapitał jest więc średnio rozkładany na 19,7 lat, a dla seniorów zaledwie na 6.

Wpływ na wysokość świadczeń ma także różnica płac. Według danych GUS w 2016 roku różnica pomiędzy średnim wynagrodzeniem mężczyzn i kobiet wynosiła 18,8 % Na początku stulecia sytuacja była jeszcze gorsza – różnica wynosiła około 30 %. To odbija się na wysokości odprowadzanych do ZUS składek, a co za tym idzie, na wysokości kapitału początkowego, z którego wyliczana jest emerytura.

A może poczekać?

W takiej sytuacji warto się zastanowić nad utrzymaniem aktywności zawodowej. Ustawodawca daje możliwość kontynuowania kariery nawet po przejściu na emeryturę. Kluczowym faktem jest ten, że aby pobrać pierwsze świadczenie, stosunek pracy musi zostać rozwiązany. Nie oznacza to jednak, że po otrzymaniu pierwszej wypłaty emerytury do pracy wrócić nie możemy. Dla kobiet otrzymywanie wynagrodzenia oraz świadczenia może się okazać jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym samodzielne utrzymanie się. Niektórzy decydują się również na nieskorzystanie z obniżonego wieku emerytalnego, co z kolei prowadzi do zwiększenia kapitału początkowego oraz skrócenia statystycznego czasu przebywania na emeryturze. To wpływa na wysokość otrzymywanego świadczenia.

Comments

comments

188
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...