Holandia – towarzystwo dla seniora w domu spokojnej starości

Redakcja IUVENIS - 14.03.2018
197

Holandia – towarzystwo dla seniora w domu spokojnej starości

Holandia jest jednym z najszybciej starzejących się krajów europejskich. Liczba samotnych seniorów, wykluczonych społecznie i przebywających w domu starców, nieustannie wzrasta. Są jednak ciekawe sposoby na to, aby zintegrować seniorów z młodymi.


Na arte.tv pojawił się półgodzinny materiał, opisujący międzypokoleniową integrację pod jednym dachem domu dla seniorów. Nagranie rozpoczyna się od historii Jolieke van der Wals, którą studiuje w Holandii. Szukała taniego pokoju do wynajęcia, aż jej uwagę przykuła oferta… domu spokojnej starości, w którym lokum mogła otrzymać całkowicie za darmo. Był tylko jeden warunek – musiała spędzać czas z pensjonariuszami ośrodka.

Jak kobieta sama przyznaje, nie spodziewała się, że będzie to sytuacja z obopólną korzyścią. Jolieke przyznaje, że wiele może się od seniorów nauczyć, a ich sposób pojmowania świata i zachowania, zmienia pogląd na rzeczywistość. Seniorzy z kolei zyskują towarzystwo i partnera do rozmowy, z którym spędzają swój czas.

Pomysł jest o tyle ciekawy, że w Europie problem starzejącego się społeczeństwa staje się na tyle poważny, że już dziś trzeba szukać nie tylko rozwiązań systemowych na tle gospodarczym, ale i takich, które pozwolą uniknąć wykluczenia seniorów z życia społecznego. Holenderski sposób na integrację międzypokoleniową jest przykładem dbania nie tylko o ekonomiczne i fizyczne aspekty, ale i o mentalne potrzeby osób starszych, tak ważne w punktu widzenia satysfakcji z życia.

Cały materiał wideo dostępny jest tutaj:

Comments

comments

197
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...