Instytut Biotechnologii Medycznej ma być rozwiązaniem na drogie leki?

Redakcja IUVENIS - 28.12.2017
229

Instytut Biotechnologii Medycznej ma być rozwiązaniem na drogie leki?

Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Gowin na konferencji prasowej przedstawili rozwiązanie w kwestii polityki lekowej. Ma zostać powołany Instytut Biotechnologii Medycznej, który będzie prowadził badania nad polskimi lekami.


 

Jak podaje gazeta.pl, na konferencji prasowej został przedstawiony projekt powstania Instytutu, którego głównym celem będzie polonizacja rynku leków w kraju. Jarosław Gowin poinformował, że obecnie 70% kupowanych specyfików jest pochodzenia zagranicznego, gdzie np. we Francji lub Niemczech jest to zaledwie około 10%. Premier Morawiecki upatruje takiego porządku rzeczy w zmianach, jakie zachodziły po ’89 roku:

Pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków. Chcemy tę zależność zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częściej polonizowane.

Obaj politycy upatrują dużej szansy rozwojowej w powstaniu Instytutu Biotechnologii Medycznej. Jednym z jego zadań będzie szukanie leków na najpoważniejsze choroby. Na konferencji podnoszono, że dzięki spolonizowaniu rynku leki będą tańsze, jednak nie podano żadnych konkretów. Wiadomo jednak, że rząd jeszcze w tegorocznym budżecie znalazł 0,5 mld zł na prowadzenie badań biotechnologicznych, które mają być rozdysponowane w ramach przeprowadzonego konkursu.

 

Instytut Biotechnologii Medycznej ma dać szansę polskim firmom na konkurowanie z zagranicznymi koncernami oraz doprowadzić do rozwoju badań naukowych w kraju. Jak jednak będzie, okaże się w ciągu najbliższych kilku lat. Jest to jeden z kolejnych projektów rządowych, wchodzących w nowe obszary. Nie zmienia to faktu, że rozwój w kierunku tworzenia leków jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że skorzystają na tym konsumenci. Wśród nich jest wielu seniorów, którzy zażywają nawet kilka różnego rodzaju farmaceutyków. Jeśli więc ceny leków faktycznie spadną, osoby starsze zauważą różnicę we własnym portfelu.

Comments

comments

229
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...