Jak dojrzały wiek jest postrzegany w różnych krajach?

Redakcja IUVENIS - 15.12.2017
266

Jak dojrzały wiek jest postrzegany w różnych krajach?

Starzenie się społeczeństwa to problem globalny. W Polsce już teraz prawie co czwarty obywatel jest w wieku powyżej 60 lat, a liczba seniorów nieustannie wzrasta.


Przejście na emeryturę i zmiany w życiu powodują, że niektórzy mają problem z zaakceptowaniem zmian. Serwis Senior Living chciał sprawdzić, jak postrzegana jest starość w różnych krajach, dlatego przygotował zdjęcia kobiety i mężczyzny w wieku powyżej 55 lat. Poprosił 18 grafików z różnych państw o ich przerobienie zgodnie ze standardami  panującymi w ich kraju. Okazuje się, że nie tylko standardy piękna są różne, ale i postrzeganie osób starszych. Społeczeństwo, które zawsze skore jest do oceniania, ma różne oczekiwania wobec wyglądu osób starszych.

Postrzeganie dojrzałych kobiet przez soczewkę kulturową

 

W zależności od kraju różne były preferencje, dotyczące wyglądu pań 55+. Argentyna, Chile, RPA oraz Japonia wolą kobiety o mniej zaokrąglonych kształtach. Widać to po przeróbkach graficznych zdjęć, gdzie osoby nad nimi pracujące wyszczupliły sylwetkę kobiety na zdjęciu. Zaskakujące jest również to, że w prawie każdym kraju zmieniono kolor włosów na ciemniejszy bądź jaśniejszy. Naturalny, siwy kolor, gdy włos traci pigmenty, nie został zaakceptowany przez grafików.

Różnice kulturowe widać wyraźnie również w stroju. Na oryginalnym zdjęciu kobieta została przedstawiona w stroju kąpielowym, podczas gdy niektórzy graficy przerobili także i ten element. W Egipcie modelka została ubrana w burkę, na Ukrainie strój został dopasowany do ogólnego, wschodniego stylu. Niektóre kraje zmieniły kolor, a także krój stroju.

W USA widać wyraźną tendencję do wygładzania zmarszczek. Graficy ze Stanów Zjednoczonych zredukowali dodatkowo ciemne plamy czy cellulit, co pokazuje, jak mocno wyśrubowane standardy piękna tam panują.

Postrzeganie dojrzałych mężczyzn przez soczewkę kulturową

 

Podobne przeróbki dostrzegamy, gdy porównujemy oryginalne zdjęcie mężczyzny 55+ z przerobionymi przez grafików. W Chinach, RPA oraz USA sylwetka modela wydaje się być smuklejsza, dopasowana do standardów kulturowych postrzegania piękna. Jednak w niektórych przypadkach mężczyzna został pogrubiony tak, aby wyglądać masywniej. Widać to na przeróbkach graficznych z Egiptu, Filipin, czy naszego wschodniego sąsiada, Ukrainy. Być może jest to powiązane z kultywowaniem większej wytrzymałości, z którą kojarzy się tężyzna fizyczna.

Mężczyzna 55+ przeszedł również metamorfozę ubioru w niektórych krajach. Egipt i Peru postawiły na szorty do kolan, z kolei Stany Zjednoczone preferują bardziej roznegliżowane modele. Co ciekawe Argentyńczycy zmodyfikowali zdjęcia, dodając tatuaże na ramionach. Z kolei Serbia, Kolumbia oraz Hiszpania dodały owłosienie na ciele. To pokazuje, jak różnie postrzegana jest atrakcyjność w zależności od regionu.

Jednak mężczyzna 55+ nie ustrzegł się przed redukcją zmarszczek i żył. Graficy z Meksyku, Holandii, Peru oraz Stanów Zjednoczonych odmłodzili modela. Znów zmiany są widoczne szczególnie w USA, które kultywuje niedoścignione standardy młodości. Jednak ciekawostką jest to, że u mężczyzn siwizna w większości krajów nie została zmodyfikowana. Okazuje się więc, że kobiety z naturalną siwizną są postrzegane jako starsze, podczas gdy mężczyznom ponoć dodaje uroku.

Akceptacja wieku to wyzwanie?

Biorąc pod uwagę wszechobecność mediów i porad, a także przedstawianie różnorakich standardów piękna, ludzie starsi również są narażeni na presję dobrego wyglądu. „Standardowe starzenie się” jest akceptowane w zaledwie kilku krajach, takich jak Ukraina, Egipt czy Filipiny. To tam graficy zmodyfikowali swoje modele tak, aby były bardziej adekwatne do wieku. Jednak na przykładzie Stanów Zjednoczonych widać, że temat wieku 55+ jest wręcz tematem tabu. Jest to o tyle dziwne, że przecież każdego to czeka, a udawanie, że „nam się to nie przydarzy”, prowadzi do braku akceptacji siebie. A ta jest ważna dla naszego samopoczucia. Wychodzi więc na to, że starzeć należy się z przyjemnością, nie patrząc na wyśrubowane i nierealne standardy, osiągnięte za pomocą programów graficznych. Najważniejsze, to być po prostu zdrowym.

Comments

comments

266
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...