Jak rozmawiać ze starzejącymi się rodzicami o finansach?

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
288

Jak rozmawiać ze starzejącymi się rodzicami o finansach?

Ci szczęśliwcy, którzy mogą cieszyć się obecnością swoich rodziców przez długie lata, w pewnym momencie będą musieli zmierzyć się z dylematem, kiedy i czy zainterweniować w ich finanse. Temat, który większość z nas wolałaby przemilczeć, może stać się ogromnym problemem, jeśli owe środki zaczną być spożytkowywane w sposób delikatnie mówiąc wątpliwy. Warto więc wiedzieć jak rozmawiać z rodzicami na ten temat.

Przejęcie poniekąd roli rodzica w relacji ze starzejącą się matką lub ojcem nigdy nie jest łatwe. Czujemy się niepewnie, ponieważ doszło do odwrócenia ról. Zastanawiamy się jakim prawem mamy dyktować warunki komuś dorosłemu, wypowiadać się na tematy, które nie powinny być naszą sprawą. Niestety musimy przyjąć ten etap życia rodziców z całym inwentarzem. Ważnym jest, żeby rozmawiać i starać się kontrolować sytuację. Sukces takiej rozmowy tkwi przede wszystkim w podejściu.

Najważniejsze by nie odkładać rozmowy na czas nieokreślony. Jeśli mamy rodzeństwo, zorganizujmy spotkanie, gdy wszyscy są razem. Nie chodzi o osaczenie i wywarcie presji, a o możliwości wypowiedzenia się każdej ze stron. Rozmowa powinna opierać się na szacunku i zrozumienia. Nie oceniaj, a doradzaj. Powiedz co jest powodem spotkania. Możesz skupić temat na sobie mówiąc, że jeśli coś by się wydarzyło, nie będziesz wiedział w jaki sposób im pomóc i gdzie szukać potrzebnych informacji. Warto więc dowiedzieć się, gdzie trzymane są dokumenty i potrzebne kontakty.

Zakomunikuj już na początku, że rozumiesz i szanujesz ich obawy związane z utratą samodzielności finansowej. Pomóż im zrozumieć, że waszym celem jest utrzymanie tej samodzielności najdłużej jak to możliwe, poprzez pomoc, ale trudno jest tego dokonać bez kompleksowej wiedzy na temat ich stanu finansowego. Opanowanie ich strachu przez taką rozmową może być trudne, ale jest konieczne. Dobrze zaplanowana strategia, będzie gwarantem sukcesu.

O jakich tematów należy zacząć:

  • Gdzie znajdują się ważne dokumenty takie jak: testament, certyfikat narodzin i zawarcia związku małżeńskiego, polisy ubezpieczeniowe, informacje o kontach bankowych, dokumenty stwierdzające prawo własności nieruchomości, informacje o ewentualnych kredytach czy długach.
  • Informacje dotyczące doradców: ubezpieczeniowych, finansowych, prawników.
  • Informacje dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego: państwowego i prywatnego.
  • Informacje odnośnie lekarz specjalistów, u których leczą się rodzice.
  • Informacje o kosztach za leczenie i opracowanie strategii na wypadek zmiany ich stanu zdrowia.

Comments

comments

288
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...