Japonia – podniesiono wiek emerytalny do 70 lat

Redakcja IUVENIS - 22.02.2018
111

Japonia – podniesiono wiek emerytalny do 70 lat

Japonia jest obecnie najszybciej starzejącym się społeczeństwem na świecie. Już dziś 28% ludności japońskiej ma powyżej 65 lat, a według szacunków do 2065 r. ma to być 40%. Biorąc pod uwagę zamkniętość środowiska, a także stale podnoszącą się długość życia, Japończycy zdecydowali się na podniesienie wieku emerytalnego do 70 lat.


Z jednej strony w naszej europejskiej świadomości ta liczba może przerażać. Z drugiej zaś należy przede wszystkim zrozumieć, że Japonia to zupełnie inna kultura. Tam panuje nie tylko kult pracy i jak najdłuższej aktywności. Japończycy tworzą niezwykle hermetyczne społeczeństwo, w którym wolą podnieść systemowy wiek emerytalny, niż wpuścić imigrantów z zagranicy.

Dodatkowym argumentem za takim rozwiązaniem jest aktywizacja seniorów, którą chce propagować japoński rząd. Według danych z 2014 r. co siódmy stulatek na świecie pochodzi z Japonii. Jest to kraj szczycący się długowiecznością swoich obywateli. Skoro więc coraz więcej Japończyków dożywa 100 lat, a średnia długość życia się stale podnosi, to dotychczasowy wiek emerytalny na poziomie 60 lat jest wręcz nieadekwatny. Ponadto silny kult pracy oraz przywiązanie do pracodawcy sprawiają, że Japończycy łatwiej akceptują taką zmianę.

Czy czeka nas to samo?

W Polsce według danych z 2014 r. 22% ludności jest powyżej 60 roku życia, więc chwilowo sytuacja wydaje się być lepsza niż w Japonii. Jednak szacuje się, że liczba seniorów do 2040 r. wzrośnie i to znacząco. Aż 40% całej populacji kraju mają stanowić osoby powyżej 60 lat. Nasza sytuacja jest więc tylko odrobinę lepsza od sytuacji Japończyków. Faktem jednak jest, że dzięki większej otwartości mamy szansę poradzić sobie z problemem starzejącego się społeczeństwa. Już dziś na demografię wpływają chociażby Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski za pracą.

Niezależnie od wydłużającej się długości życia, równie ważna jest spadająca liczba urodzeń. Choć chwilowo ich liczba w Polsce rośnie w porównaniu do roku poprzedniego o kilkanaście tysięcy dzieci, to jednak „zapotrzebowanie” jest dużo większe. Tempo zmian i przewartościowania wiekowego w perspektywie najbliższych lat będzie wymagało zastosowania kolejnych rozwiązań. Rząd w Tokio podjął już kroki w celu poprawy sytuacji w Japonii. Abyśmy i u nas właściwie reagowali.

Comments

comments

111
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...