Japoński przepis na długowieczność doktora Hinohara

Redakcja IUVENIS - 18.09.2017
149

Japoński przepis na długowieczność doktora Hinohara

Japończycy są rekordzistami w temacie długowieczności. Ich średnia długość życia to aż 84 lata. Doktor Hinohara propagował styl życia, dzięki któremu sam dożył aż 105 lat. Jakie wyznawał więc zasady, wspierające długowieczność?


Dr Shigeaki Hinohara jest zaliczany do twórców podstaw współczesnej, japońskiej medycyny. Był Przewodniczącym Międzynarodowego Uniwersytetu Św. Łukasza oraz honorowym Przewodniczącym Międzynarodowego Szpitala Św. Łukasza. W wywiadzie dla japońskiego Timesa zdradził swój sposób na długowieczność – unikanie emerytury jak najdłużej.

Dr Hinohara wyjaśnił, że w Japonii ustanowiony wiek emerytalny od 65 lat był skutkiem średniej długości życia, która dawniej wynosiła 68 lat. Statystycznie Japończyk spędzał więc na emeryturze zaledwie trzy lata. Obecnie, kiedy średnia długość życia to 84 lata, ten czas wydłużył się do aż 19 lat w stanie spoczynku.

Na tej podstawie Dr Hinohara stwierdził w wywiadzie, że i nasza aktywność zawodowa powinna zostać wydłużona. Sam zresztą trzymał się tej zasady – pracował dziennie po 18 godzin aż do śmierci 18 lipca, w wieku 105 lat.

Oprócz tego Japończyk uważał, że nie należy przejmować się zbytnio jedzeniem czy spaniem, a dobrą zabawą, gdyż:

„Wszyscy pamiętamy, gdy jako dzieci, pochłonięci dobrą zabawą, zapominaliśmy całkowicie o jedzeniu i piciu. Wierzę, że możemy zachować podobną postawę jako dorośli. Lepiej nie narażać ciała na zbyt wiele sztywnych reguł, takich jak pora lunchu czy pora snu.”

Jednak ważne również jest to, aby dbać o wagę ciała. Brak nadwagi może zdecydowanie wydłużyć czas życia. Co ciekawe, jako lekarz wyznawał też zasadę, aby nie podążać ślepo za lekarskimi zaleceniami. Podkreślał, że wbrew powszechnemu przekonaniu, lekarze nie potrafią wyleczyć każdego pacjenta, a nieraz, proponując operacje, narażają ludzi na niepotrzebny ból.

Dr Hinohara podkreślał również, że ważny jest ruch w życiu codziennym. Jak stoimy przed schodami, zawsze wybierajmy zwykłe zamiast ruchomych, a swoje bagaże nośmy sami.

Tych kilka prostych, racjonalnych zasad, pozwoliło Dr Hinohara dożyć sędziwego wieku 105 lat. Jak widać, recepta wydaje się być prosta – należy przede wszystkim jak najdłużej pozostawać aktywnym oraz czerpać przyjemność z życia codziennego. Narzucanie sobie sztywnych granic może odebrać tę radość, warto więc czasem pozwolić sobie na odrobinę rozluźnienia.

Comments

comments

149
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...