Jesień życia może być źródłem szczęścia – jak pogodzić się z upływającym czasem?

Redakcja IUVENIS - 09.10.2017
47

Jesień życia może być źródłem szczęścia – jak pogodzić się z upływającym czasem?

Wraz z biegiem lat zmienia się nasza aktywność i możliwości fizyczne. Zakończenie pracy zawodowej wymusza też reorganizację czasu i szukanie sobie nowych zajęć. Dla wielu osób zmiana dotychczasowego stylu życia wydaje się być nie lada trudnością. Przemodelowanie życia i dostosowanie do naszych możliwości może jednak prowadzić do utrzymania wysokiej satysfakcji i radości, jakie niosą ze sobą kolejne dni i miesiące.


Przede wszystkim – akceptacja

Nieradzenie sobie ze zmieniającą się rzeczywistością wynika przede wszystkim z braku akceptacji. Tęsknimy za dawną aktywnością i zastanawiamy się, jak doszło do tego, że szybciej się męczymy, że nie mamy już tak zorganizowanego czasu jak kiedyś. Należy przede wszystkim skupić się na tym, że jest to naturalna kolej rzeczy. I choć zwalniamy tempo życia, to jednak możemy nadal utrzymać je na wysokim poziomie. Dotychczasowe zajęcia zawodowe możemy zastąpić aktywnościami, które sprawiają nam przyjemność – spotkania z rodziną, znajomymi, realizacją pasji, podróżami. Spójrzmy na wolny czas jako okazję do zajęcia się tym, co nas zawsze ciekawiło, a na co, być może, nie mieliśmy dotychczas czasu.

W momencie, w którym zaakceptujemy zmianę rzeczywistości, możemy spokojnie uformować ją na nowo. Dostrzeżenie możliwości, a nie zagrożenia w takiej sytuacji, prowadzi do odnalezienia na nowo radości i satysfakcji z życia. Warto też pamiętać o tym, że człowiek zasługuje na szczęście, niezależnie od wieku. Zakończenie pracy zawodowej jest tylko kolejnym etapem w naszym życiu, a nie jego zakończeniem. Jeśli zaś chcemy kontynuować karierę, czy też znaleźć nowe zajęcie, jak najbardziej mamy taką możliwość. Wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie „Co mogę i co chcę zrobić?”.

Nowa organizacja czasu

Im więcej wolnego czasu mamy, tym ważniejsze jest jego zagospodarowanie. Siedzenie i rozpamiętywanie przeszłości może prowadzić tylko do obniżenia nastroju. Znów warto pamiętać o tym, że więcej czasu wolnego to więcej możliwości. W życiu każdego człowieka jest przynajmniej jedna rzecz, którą chcieliśmy się zajmować, jednak nigdy nie mieliśmy okazji bądź czasu. Jesień życia jest więc najlepszym okresem do realizowania nowych pasji. Ważnym jest, aby te zajęcia, które zorganizujemy, absorbowały nas i dawały realną radość. Zmuszanie się do aktywności dla samego zajęcia czasu nie przyniesie właściwego efektu.

Wolny czas pozwala nam na zdobycie nowych umiejętności, czytanie ulubionych książek, ale i tych nowych, malarstwo, garncarstwo, aktywność fizyczną, podróżowanie – pomysłów jest wiele, wystarczy tylko zastanowić się nad tym, co sprawi nam przyjemność. Zaakceptowanie nowej rzeczywistości zdecydowanie ułatwi nam podjęcie decyzji, dotyczącej nowych zajęć.

Zmiana relacji z najbliższymi

Wraz z wiekiem zmieniają się również relacje rodzinne. Nawet, gdy dzieci wyprowadzają się z domu i organizują sobie własne życia, możemy nie dostrzegać ich braku. Dopiero, gdy przestajemy być aktywni zawodowo, istnieje ryzyko, że poczujemy się odrzuceni i niepotrzebni. Warto więc porozmawiać z naszymi najbliższymi i poinformować ich o naszych odczuciach. Z pewnością wspólnie znajdziemy rozwiązanie, dzięki któremu seniorzy poczują się dowartościowani i potrzebni. Ich mądrość życiowa jest również dużą wartością, z której rodzina powinna korzystać.

Warto także pracować nad relacją z naszym partnerem. Po zakończeniu pracy zawodowej, kiedy dwie osoby mają dużo czasu, można zorganizować wspólne zajęcia bądź po prostu skupić się na byciu razem. Związek między dwojgiem ludzi jest materią, nad którą trzeba pracować. I choć wielu ludzi już przyzwyczaiło się do siebie, to jednak nowa sytuacja życiowa może powodować konflikty. Im więcej ze sobą przebywamy, tym słabsza może się okazać nasza cierpliwość. Warto więc spróbować na nowo poznać bliską nam osobę poprzez długie, otwarte rozmowy bądź wspólne aktywności, pozwalające na odczuwanie radości.

I choć wiele się w naszym życiu zmienia, należy przede wszystkim pamiętać o małych radościach dnia codziennego. Jesień życia może być bardzo satysfakcjonującym okresem, który pozwoli nam na rozwijanie pasji i aktywność, dopasowaną do naszych możliwości. Najważniejsze są przede wszystkim akceptacja nowej rzeczywistości oraz dostrzeganie pozytywów tam, gdzie do tej pory ich nie widzieliśmy.

Comments

comments

47
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...