Jesień życia w raju, czyli najlepsze miejsca dla seniora

Redakcja IUVENIS - 14.12.2017
182

Jesień życia w raju, czyli najlepsze miejsca dla seniora

Po zakończeniu kariery zawodowej mamy wreszcie czas na nieograniczone odkrywanie nowych miejsc i kultur. I choć czasem może nas ograniczać budżet, to jednak są na świecie tanie miejsca, które zachwycają i dostarczają emocji.


Polscy emeryci nie dysponują takimi środkami, jak chociażby Niemcy czy Anglicy. Ci wybierają zazwyczaj Hiszpanię oraz inne kraje położone w basenie Morza Śródziemnego. Jest to dosyć drogie rozwiązanie, nie zawsze odpowiednie dla emeryckiego budżetu. Jednak nie warto jest się ograniczać tylko do Europy, skoro cały świat stoi przed nami otworem. Łatwo odnajdziemy tanie i przyjemne miejsca, gdzie możemy się nawet przenieść na jesień życia. Scyscanner.pl stworzył ranking państw, które okazują się być najlepsze do zamieszkania dla polskiego emeryta.

  1. Malezja

Ten kraj w południowo-wschodniej Azji mieści się na Półwyspie Malajskim i częściowo wyspie Borneo. Jego stolica, Kuala Lumpur, jest uważana za globalną metropolię z 7 milionami mieszkańców. I choć Azja z naszego punktu widzenia jest egzotyczna, warto zapoznać się z tym, co Malezja oferuje. A jest to m.in. dobrze oceniana opieka zdrowotna, która z punktu widzenia osoby starszej ma duże znaczenie.  Koszty życia są odrobinę niższe niż w Polsce, a mieszkańcy serdeczni i otwarci na nowo przybyłych. To, co może odstraszać, to klimat równikowy, w którym średnia temperatura roczna przekracza 20 stopni Celsjusza. Nie zmienia to faktu, że wiąże się on również z porą deszczową, która przyjemnie odświeża gorące powietrze. Dzięki temu można podziwiać las deszczowy na wyspie Borneo, a oprócz tego Malezja znana jest z sierocińca orangutanów w Sepilok, rafy koralowej w Sipadan. Międzynarodowa kuchnia z kolei sprzyja poznawaniu nowych smaków.

  1. Ekwador

Jego główną zaletą jest stosunkowo tania ziemia oraz niskie ceny wynajmu nieruchomości. Ekwador jest państwem leżącym w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Tu również występuje klimat równikowy, jednak dla osób wolących niższe temperatury pozostają wyższe partie terenu w Andach. Jest to niezwykle zielony kraj, którego ponad 50% powierzchni zajmują lasy. Językiem urzędowym jest hiszpański, więc stosunkowo łatwo możemy się nauczyć porozumiewać z mieszkańcami. Stolicą Ekwadoru jest Quito, jednak najbardziej znaną „atrakcją” są wyspy Galapagos, powulkaniczny archipelag na Oceanie Spokojnym. Jest to z pewnością ciekawy kierunek, który możemy obrać na emeryturze.

  1. Czarnogóra

Czas na europejski kraj, w którym jest cieplej niż w Polsce, ale i taniej. Koszty życia są niższe, a walutą jest dobrze znane nam euro. Bałkańska gościnność sprawia, że przyjezdni są dobrze przyjmowani, z kolei kuchnia czarnogórska zachwyca pełnią smaków. Dodatkowym atutem może okazać się stosunkowo niewielka odległość od Polski, jeśli zależy nam na częstszym widywaniu się z rodziną. Choć przeprowadzka będzie wymagała odrobiny zaangażowania, to ostatecznie może się okazać rozgrzewającym pomysłem na stare lata. Warto zwiedzić przy okazji wybrzeże Morza Adriatyckiego, które zyskuje na popularności wśród turystów.

  1. Nikaragua

Choć brzmi jak koniec świata, to jednak jest przepięknym zakątkiem, który warto rozważyć. Koszty mieszkań są tu o połowę niższe niż w Polsce. Jedzenie oraz inne produkty też są dużo tańsze, dzięki czemu nasza emerytura zyskuje zdecydowanie na wartości. Opieka zdrowotna jest dosyć dobrze oceniana, natomiast środowisko naturalne sprzyja zdrowiu. Położenie też sprzyja zwiedzaniu – możemy się przemieszczać i odkrywać uroki zarówno Ameryki Południowej, jak i Północnej.

  1. Portugalia

Kolejny kraj europejski wyróżnia się porównywalnymi zarobkami i kosztami życia co w Polsce. Choć w zestawieniu jest to jeden z najdroższych kierunków, to jednak warto przemyśleć ten kierunek. Przydadzą się oszczędności, jednak bliskość rodziny może okazać się sporym atutem. Podobna, europejska kultura pomoże nam łatwiej zaakceptować zmianę, a sprzyjający klimat pozytywnie wpłynie na zdrowie. Rozbudowana infrastruktura pomoże nam się przemieszczać i zwiedzać ten ciekawy kraj Półwyspu Iberyjskiego. Portugalia ma do zaoferowania również wiele kulturowych wydarzeń.

  1. Tajlandia

Ten kierunek staje się coraz popularniejszy, dzięki czemu mieszkańcy są oswojeni z Europejczykami. Koszty życia nadal są dużo niższe niż w Polsce, a możliwość mieszkania w domku na plaży staje się niezwykle kusząca. Niezwykle atrakcyjna flora i fauna jest z pewnością egzotycznym, smakowitym kąskiem. Warto też zapoznać się z kulturą tajlandzką i odwiedzić kompleksy świątynne, z których ten kraj słynie. Jedzenie również dostarcza odpowiednich wrażeń, dla odważniejszych pozostaje skosztowanie np. popularnych w tym kraju smażonych owadów.

  1. Kolumbia

Nieustanny wzrost rozwoju i poziomu życia sprawia, że Kolumbia staje się miejscem wartym zamieszkania. Opieka zdrowotna, a także wysoka jakość środowiska naturalnego stają się największymi atutami tego południowoamerykańskiego państwa. Porównując ceny w stolicach okazuje się, że Kolumbia jest nawet o 20-30% tańsza od Polski.

I choć są to pomysły głównie w oparciu o życie codzienne, zawsze można zdecydować się na kilkumiesięczny wyjazd. Państwo Walczakowie tak właśnie robią – pozwala im to obniżyć koszty podróży. Warto jednak zastanowić się nad przeprowadzką, jeśli chcemy na jesień życia poznać nowe miejsca, kultury, a także zmienić klimat.

Comments

comments

182
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...