Jesień życia w … więzieniu?- pomysł japońskich emerytów zaskakuje

Redakcja IUVENIS - 22.08.2017
263

Jesień życia w ... więzieniu?- pomysł japońskich emerytów zaskakuje

Na to kontrowersyjne rozwiązanie coraz częściej decydują się japońscy emeryci. Dlaczego? Ponieważ wbrew panującej opinii, ich emerytury czy renty nie są wcale aż takie wysokie.


Według statystyk, nawet co drugiemu emerytowi kraju kwitnącej wiśni nie wystarcza pieniędzy na przeżycie. Emerytury są małe, a pomoc państwa znikoma. Senior nie może liczyć na pomoc dzieci, nie mówiąc już o dalszej rodzinie. Dlatego też emeryci w dość kontrowersyjny sposób próbują zawalczyć o swoją przyszłość. W ostatniej dekadzie wzrosła liczba drobnych przestępstw popełnianych przez seniorów. A to dlatego, że ci usilnie próbują wylądować w więzieniu. Na własne życzenie.

Najnowsze sondaże japońskiego urzędu statystycznego pokazują wzrost liczby więźniów obojga płci w wieku 65 plus. Początek tej tendencji przypadł na rok 2005, wtedy to liczba osób po 60, przebywających w więzieniach była bliska 6%, dziesięć lat później było to już 20% ogólnej liczby więźniów. Poza dachem nad głową, więzienia zapewniają opiekę medyczną oraz regularne posiłki, czyli coś, na co na wolności japońskiego emeryta nie stać.

Warto wspomnieć, że nie mówimy tu o więzieniach o zaostrzonym rygorze, ale o miejscach przypominających często domy opieki dla osób starszych. Ponadto mają tam towarzystwo współwięźniów i możliwość pracy w przywięziennych zakładach.

Japonia podobnie jak Polska jest państwem starzejącym się, i o ile na dzień dzisiejszy liczba seniorów wynosi 27% całego społeczeństwa, to za kilkanaście lat współczynnik ten wzrośnie do 40%.  Pytanie czy taki trend jest możliwy w innych krajach, których społeczeństwo niemiłosiernie szybko się starzeje?

Więcej na Fortune.com

Comments

comments

263
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...