Jeśli pracowałeś przed 1999 rokiem, możesz mieć zaniżoną emeryturę

Redakcja IUVENIS - 26.10.2017
44

Jeśli pracowałeś przed 1999 rokiem, możesz mieć zaniżoną emeryturę

ZUS, wyliczając emeryturę na nowych zasadach, ustala kapitał początkowy. Składają się na niego wszystkie składki, jakie pracodawcy odprowadzali w naszym imieniu do urzędu. I choć dokumenty kadrowe według przepisów prawa muszą być przechowywane przez 50 lat, ZUS nie zawsze je uznaje.


Wynika to z faktu, że niektóre zlikwidowane firmy przekazały dokumenty kadrowe do podmiotów nieuprawnionych do ich przechowywania. Pisaliśmy o tym tutaj. Według szacunków NIK w 2015 roku około 400 przechowawców nie zarejestrowało się zgodnie z przepisami, które obowiązywały dopiero od 2004 roku. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której ZUS nie może uznać przechowywanych dokumentów za wiarygodne.

Z powodu bałaganu administracyjnego ucierpieć może nawet kilkaset tysięcy emerytów. Jeśli firma, która przechowuje nasze dokumenty ze zlikwidowanych podmiotów, nie zarejestrowała się jako przechowawca, ZUS uznaje tylko lata pracy, a nie wysokość wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że urząd przyjmuje, że w danym okresie zarabialiśmy minimalne wynagrodzenie, a co za tym idzie, odprowadzane były mniejsze składki. To z kolei prowadzi do zaniżenia świadczenia emerytalnego, jakie będzie nam wypłacane co miesiąc.

Część osób będzie też miała problem z odnalezieniem swoich dokumentów. ZUS oraz Archiwa Państwowe, jak podaje gazeta.pl, choć zbudowały własne bazy, nie stworzyły jednego źródła, w którym znalazłyby się wszystkie informacje. Niejednokrotnie urzędy nie były w stanie pomóc zgłaszającym się po dokumenty kadrowo-płacowe.

Jest to jawna niesprawiedliwość, na którą NIK się nie zgadza. Najwyższa Izba Kontroli skierowała do Ministerstwa Pracy i Rodziny postulat o wprowadzenie takich przepisów, które sprawiłyby, że dokumenty nie uznawane za wiarygodne mogły by zostać zaakceptowane przez ZUS. Oprócz tego poszkodowani emeryci mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo wygranej pod warunkiem, że przedstawione zostaną odpowiednie dowody. Mogą to być zeznania świadków, czy też stare dowody osobiste, potwierdzające zatrudnienie oraz otrzymanie nagrody za pracę.

Comments

comments

44
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...