Kiedy zacząć myśleć o przekwalifikowaniu zawodowym?

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
118

Kiedy zacząć myśleć o przekwalifikowaniu zawodowym?

Zmiana pracy często bywa stresującym, ale i koniecznym krokiem, w drodze czy to do większych pieniędzy czy dalszego rozwoju zawodowego. Wielu pracowników, którzy całe lata zajmowali dane stanowisko w jednej firmie, wzbrania się motywując to obawą czy zmiana faktycznie wyjdzie im na dobre. Odpowiedź nie jest prosta, ale zawsze warto spróbować.


Wypaliłeś się zawodowo

To zjawisko, z którym mamy do czynienia co raz częściej. Brak nam motywacji do dalszej pracy, nie znajdujemy już sensu w rzeczach, do których kiedyś podchodziliśmy tak profesjonalnie. To strach przed utratą stabilizacji jest jednym z czynników, przez który nawet całe lata możemy stać w miejscu. Warto jednak skupić się na korzyściach płynących ze zmiany. Jeśli nie chcemy rzucać się od razu na głęboką wodę, warto podejść do tematu stopniowo. Pomyśl o kursach doszkalających, językowych, szkoleniach z autoprezentacji, a jeśli odczuwasz taką potrzebę porozmawiaj z coachem? Tym wszystkim możesz zająć swoją głowę po pracy. Każda nowa umiejętność sprawi, że poczujesz się lepiej sam ze sobą i wskrzesisz dawno utraconą motywację.

Czujesz, że się nie rozwijasz

I nie chodzi tu tylko o samodoskonalenie, ale głównie o niedocenienie przez pracodawcę. Jeśli nie masz szansy na podwyżkę, o awansie nie wspominając, a wciąż pragniesz czegoś więcej, zastanów się nad zmianą. Dużym motywatorem są, nie oszukujmy się, pieniądze. Dobrze płatna praca, daje nam możliwość zaoszczędzenia, bez uszczerbku w finansach przeznaczonych na codzienne potrzeby. Zrób research i sprawdź, które pokrewne ci zawody zarabiają lepiej i jakie umiejętności są szczególnie atrakcyjne dla pracodawcy.

Twoja praca nie pasuje do ciebie

To bardzo częsty problem, ponieważ wielu z nas jest zmuszonych szukać pracy, tylko po to by ją mieć, obojętnie jaka by nie była. Trudno więc oczekiwać, że cudem trafimy na zajęcie, które porwie nas bez reszty. Szczególnie jeśli już przesyłając CV wiemy, że to nie jest zajęcie dla nas. Mimo wszystko wysyłamy swój życiorys, ponieważ potrzeba pracy, przysłania ten aspekt niezgodności z naszym charakterem. Introwertyk nie znajdzie sobie miejsca w dużej grupie, osoba chorobliwie nieśmiała nie poradzi sobie jako konferansjer lub leader grupy.

Marzysz o byciu własnym szefem

To chyba najczęstszy krok, jaki podejmują ludzie zmęczeni pracą na etacie. Nie jest on łatwy, ale satysfakcja z budowania czegoś od zera jest ogromna. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto się przygotować. Zbadaj rynek, sprawdź rokowania branży, w którą chcesz zainwestować swój czas i pieniądze. Zadaj sobie pytanie czy warto, może należy chwile poczekać i poszukać pracy w nowym środowisku? Zmienić coś, ale stopniowo?

Twój wiek, twoim atutem- więcej.

Comments

comments

118
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...