Łamigłówki na żywo – czym jest Escape Room?

Redakcja IUVENIS - 24.11.2017
273

Łamigłówki na żywo - czym jest Escape Room?

Escape Room to rozrywka, która trafiła na polski rynek około 3 lata temu. Popularność tego rodzaju zabawy wzrosła do tego stopnia, że w całym kraju znajduje się już około 1000 pokojów z zagadkami. Na czym polega ta gra i czy warto?


Jest to pomysł zaciągnięty z wirtualnej rzeczywistości. Escape Room był grą komputerową z rodzaju łamigłówek, która polegała na wydostaniu się z zamkniętego pomieszczenia. Aby tego dokonać, trzeba było rozwiązać po drodze sporo zagadek, które ujawniały przed nami szyfry, kody, czy chociażby mechanizmy działania urządzeń blokujących. W wirtualnej rzeczywistości była to rozrywka ciesząca się dużą popularnością, dodatkowo wpływająca pozytywnie na pracę naszego mózgu. Poprawia pamięć oraz pamięć podręczną, wzmacnia naszą koncentrację i skupienie, poprawia zdolność logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Gry logiczne na żywo

Zabawa z sukcesem została przeniesiona do realnej rzeczywistości. W Polsce coraz więcej pojawia się zaaranżowanych pomieszczeń, w których ciąg zagadek i łamigłówek doprowadza nas do wyjścia. Czas jest zazwyczaj ograniczony i oscyluje w granicach godziny. Wszystkie pomieszczenia zawierają wskazówki, które przy odrobinie skupienia i uwagi, doprowadzą nas do rozwiązania zagadki. Jeśli zaś zdarzy się, że nie możemy znaleźć rozwiązania, czuwa nad nami pracownik Escape Room, który ma dla nas podpowiedzi.

 

W całym kraju, w każdym z tego rodzaju miejsc, funkcjonują pomieszczenia o różnym stopniu trudności. Znajdą się nawet pokoje zagadki dla dzieci, których poziom jest dostosowany do umysłu najmłodszych. Można więc przeżyć wraz z wnuczkiem ciekawą przygodę.

Gdy zaś sami chcemy spróbować swoich sił, wystarczy wybrać jeden z interesujących nas pokoi. Możemy się z nim zmierzyć ze znajomymi, gdyż do pokoju zagadek zazwyczaj można wejść w maksymalnie cztery osoby. Najważniejszą w takiej sytuacji jest jednak współpraca – tylko dzięki niej będzie można wspólnie wyjść z Escape Room. Pokoje zazwyczaj są też przygotowane w klimatycznej tematyce. Może to być horror bądź np. pokój Sherlocka Holmesa czy też Kraina Czarów z Alicją w tle.

Taka zabawa, skopiowana z wirtualnej rzeczywistości, jest świetną rozrywką, ale i pożywką dla mózgu. Pobudzenie do szukania rozwiązań, a także brak wysiłku fizycznego, pozwalają skorzystać z tej zabawy właściwie każdemu. Zachęcamy więc do spróbowania swoich sił i przekonania się, jak ta rozrywka wygląda w rzeczywistości. Jeśli się spodoba, to zawsze pozostają pomieszczenia o innych stopniach trudności, z którymi można się zmierzyć.

Comments

comments

273
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...