Lubelska Izba Lekarska – Co czwarty lekarz w województwie osiągnął wiek emerytalny

Redakcja IUVENIS - 08.11.2017
235

Lubelska Izba Lekarska – Co czwarty lekarz w województwie osiągnął wiek emerytalny

Jak podaje portal plus.kurierlubelski.pl, ponad 2,2 tys lekarzy z woj. Lubelskiego osiągnęło już wiek emerytalny. Najgorzej jest na SOR i oddziałach zabiegowych, gdzie może najszybciej zabraknąć specjalistów.


Taka liczba lekarzy, mogących przejść na emeryturę, stanowi prawie 25% wszystkich lekarzy. Patrząc przez pryzmat specjalizacji, najszybciej może zabraknąć pediatrów, specjalistów chorób wewnętrznych, chirurgów oraz ginekologów. Jak ostrzega prof. Piotr Książek z Katedry Zdrowia Publicznego UM. :

W pierwszej kolejności zacznie brakować obsady na szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz oddziałach zabiegowych, bo większość lekarzy emerytów przechodzi do pracy w przychodniach. Co prawda zwiększyły się limity przyjęć na kierunkach lekarskich, ale efekty tych decyzji będą widoczne dopiero za 8-10 lat. Młodzi lekarze nie są w stanie uzupełnić braków kadrowych w ochronie zdrowia. Te siły na razie się nie równoważą.

Wśród pielęgniarek podobna sytuacja

W puławskim szpitalu do końca grudnia br. co najmniej 30 pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Podobna sytuacja jest w Krasnymstawie. Z ponad 200-osobowego zespołu pielęgniarek i położnych do końca 2019 roku mogą odejść 22 osoby. W całym lubelskim do 2021 roku uprawnienia do przejścia na emeryturę nabędzie nawet  50% pielęgniarek. To prawie 5 tys. osób, które mogą, choć nie muszą zdecydować się na odejście z pracy. Maria Olszak-Winiarska, szefowa lubelskiego związku pielęgniarek zaznacza, że związki od lat informowały o tym, że zabraknie rąk do pracy.

Oprócz przejścia na emeryturę, zagrożeniem jest emigracja pielęgniarek do pracy za granicę albo do innych rejonów Polski, bo wynagrodzenia w kraju są bardzo zróżnicowane.

Włodzimierz Piątkowski, prof. Socjolog medycyny, zwraca uwagę na zaniedbania w kształceniu lekarzy w ostatnich latach:

Takie statystyki wynikają z kilku przyczyn. Przez lata kształciliśmy zbyt mało lekarzy. Te zaniedbania dzisiaj mają swoje odzwierciedlenie. I mamy do czynienia z deficytem lekarzy. Drugi problem to emigracja lekarzy za granicę. Skutek jest taki, że ci medycy co zostali w Polsce muszą pracować więcej i dłużej, bo jednocześnie zwiększa się liczba potrzebujących pacjentów m.in. ze względu na starzenie się społeczeństwa.

Choć powyższe dane dotyczą tylko jednego województw, sytuacja w pozostałych może być podobna. Czy będzie miał nas kto leczyć?

Comments

comments

235
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...