Maraton? Ogromny wyczyn. Przebiec go, mając 90 lat? Coś niesamowitego!

Redakcja IUVENIS - 15.12.2017
282

Maraton? Ogromny wyczyn. Przebiec go, mając 90 lat? Coś niesamowitego!

Aktywność fizyczna jest jednym z kluczy do zachowania dobrej kondycji na jesień życia. I nie jest to żaden banał – coraz więcej znajdujemy przykładów potwierdzających te słowa.


W tegorocznym Festiwalu w Krynicy, jak podaje portal Sądeczanin, udział wzięła 77-letnia Pani Wanda z Sanoka. Ukończyła bieg na 600 metrów, zachwycając młodszych współzawodników. Jednak w Kanadzie znalazła się kobieta, która w wieku 90 lat porwała się na… maraton. I po prostu go ukończyła.

Pomimo kontuzji kolana, Betty Jean McHugh przebyła dystans 42,195 km. Taki wynik w wieku 90 lat jak najbardziej robi wrażenie. Dodatkowo smaczku całej historii nadaje fakt, że seniorka ustanowiła swój 14 rekord świata w biegach ulicznych. Jak powiedziała reporterom Race Results Weekly:

Czułam się wyśmienicie, bo przyjechał syn z dwoma wnukami i urządziliśmy sobie wyścig 3 generacji. To niesamowite wydarzenie świętowali ze mną także znajomi – cieszyła się pani Betty. – Początkowo byłam trochę zdenerwowana, bo miałam wypadek i nie trenowałam. Chciałam przemaszerować ten maraton, ale spróbowałam pobiec. I choć bieg przeplatał się z marszem, uzyskałam całkiem niezły czas.

Kanadyjka wygrała maraton w Honolulu w kategorii K-90, osiągając czas 6:47:31. Wypadek, o którym seniorka wspomniała w swojej wypowiedzi, to kontuzja kolana. Nabawiła się jej, odbierając… wyróżnienie za całokształt osiągnięć. A jest tego sporo – została chociażby najszybszą maratonką świata w wieku 82, 85, 88 oraz 90 lat. Jednak nie tylko maratony zwycięża – w półmaratonach ustanowiła 7 rekordów.

Według bazy danych Association of Road Racing Statisticians (Stowarzyszenie Statystyków Biegów Ulicznych) na dystansie maratońskim pobiegła dotychczas 18 razy. Takie wyniki są co najmniej imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę wiek Betty. Jest ona wyśmienitym przykładem na to, że aktywność fizyczna naprawdę przedłuża życia, dodatkowo dając więcej możliwości.

Comments

comments

282
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...