Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Redakcja IUVENIS - 30.09.2017
65

1 października po raz kolejny świętem seniora

Jak co roku, już 1 października będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto ma na celu zwrócić uwagę na seniorów i problemy z jakimi się zmagają każdego dnia.


14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie  Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, kontynuując takie inicjatywy jak min. Międzynarodowy Wiedeński Plan Działania Dotyczący Osób Starszych i tak w roku 1991 święto weszło do światowego kalendarza.

Jest to czas, w którym na całym świecie, w tym oczywiście w Polsce, odbywają się akcje promocyjne i informacyjne dla osób starszych, często też uczestniczą w nich politycy. Jak podają najnowsze dane, ponad 700 milionów ludzi na świecie ma powyżej 60 lat. Do 2050, 2 miliardy, czyli około 20% populacji na ziemi będzie powyżej 60-tki. Wzrost będzie najbardziej zauważalny w krajach rozwijających się, rejonów Azji i Afryki. Mając to na uwadze, należy pamiętać o potrzebach i wyzwaniach z jakimi mierzą się osoby starsze. Ich wkład w rozwój społeczeństw jest wciąż bardzo duży, należy więc im zagwarantować godne miejsce w owych społeczeństwach. Zgodnie z myślą przewodnią sekretarza generalnego -„Leaving No-One Behind” (Nie zostawić nikogo w tyle) świat musi zrozumieć, że ​​stan demograficzny ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju, a dynamika rozwoju populacji będzie stanowić kluczowe wyzwania rozwojowe, z którym świat musi zmierzyć w XXI wieku.

Comments

comments

65
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...