Co wybrać: mieszkanie czy dom?

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
53

Mieszkanie czy dom?- gdzie zamieszkać w dojrzałym wieku

Posiadanie własnej nieruchomości to ogromny atut, ponieważ pozwala na swobodne decydowanie czy zbliżając się do emerytury nie zamienić np. pochłaniającego koszty domu, na wygodne, nowoczesne mieszkanie?


Koszty- mieszkanie

Bez wątpienia koszty utrzymania mieszkanie są zdecydowanie mniejsze od wkładu jaki przeznaczamy rok rocznie na dom (zakładając, że nie mamy 150m apartamentu w centrum Warszawy). Z własnym mieszkaniem wiążą się koszty przede wszystkim czynszu. Od standardu, wielkości i wieku budynku zależy czy zamkniemy się w pięciuset złotych czy przekroczymy dwa tysiące samych opłat. W nim najczęściej zwarta jest między innymi opłata za zimną wodę, centralne ogrzewanie, fundusz remontowy, utrzymanie części wspólnych, wywóz śmieci oraz podatek od nieruchomości. Do dodatkowych kosztów należy doliczyć prąd, gaz, telewizję i internet.

Koszty- dom

W domu największe opłaty generuje ogrzewanie, prąd, zimna woda i odprowadzenie ścieków, podobnie należy doliczyć także telewizję, internet oraz co najgorsze wszelkie koszty związane z remontami, tu niestety nie obowiązuje nas fundusz remontowy. Dodatkowo dochodzą koszty utrzymania domu wewnątrz, ale i z zewnątrz. Prace przy ogrodzie co roku mogą generować duże koszty (podlewanie, koszenie, prace ogrodnicze).

Prywatność

Każdy kto całe życie mieszkał w domu choć raz w życiu stwierdził, że nie wyobraża sobie przeprowadzki do mieszkania, w obawie o utratę prywatności. To bardzo silny argument, ponieważ kierując się powiedzeniem wolność Tomku w swoim domku, posiadanie odrębnej nieruchomości daje nam komfort i prawo (w granicach rozsądku) do robienia co nam się rzewnie podoba. W mieszkaniu takiej swobody nie mamy, chęć wykonania remontu czy organizacji hucznej imprezy musi być poprzedzona odpowiednią informacją dla sąsiadów. A i tak nie mamy pewności czy hałas kogoś czasem nie zdenerwuje.

Wygoda

Myśląc o starszym pokoleniu, które jest lub zbliża się do wieku emerytalnego i mimo dobrej formy nie ma siły na ciągłą pracę przy domu, parterowe mieszkanie z niewielkim ogródkiem będzie rozwiązaniem kompromisowym. Zmniejszenie kosztów i nakładu pracy, a w rezultacie zyskanie czasu i środków do spożytkowania np. na czas wolny, może być wyjątkowo kuszące. Oczywiście o mieszkanie również trzeba dbać, jednak wszelkie prace poza nim, renowacja klatki schodowej, napraw wind, utrzymanie okien w czystości czy odświeżenie elewacji przestaje być w naszej gestii.

Dom wymaga od nas ciągłego nakładu pracy, jeśli chcemy utrzymać go w dobrej kondycji. On starzeje się razem z nami, nie ma więc mowy by przy codziennej eksploatacji zachował swój pierwotny wygląd i stan.

Warto się zastanowić, która z opcji będzie dla nas najwygodniejsza.

Comments

comments

53
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...