Mniej niż być powinno – emerytura a kapitał początkowy

Redakcja IUVENIS - 27.11.2017
81

Mniej niż być powinno – emerytura a kapitał początkowy

Z powodu braku przeliczenia kapitału początkowego część emerytów może otrzymywać zaniżone świadczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oprócz informowania na bieżąco o możliwości ponownego przeliczenia emerytury, planuje przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną.


Czym jest kapitał początkowy?

Dotyczy on osób, które pracowały przed 1999 rokiem, kiedy nastąpiła zmiana w systemie. Do końca 1988 roku wszystkie składki emerytalne lądowały w jednym worku. Kapitał początkowy jest więc sumą, jaka została odprowadzona na nasze konto emerytalne przed zmianą systemu. Musimy ją jednak udokumentować, przedstawiając świadectwa pracy i zaświadczenia o wysokości zarobków. Jeśli zaś ZUS nie otrzyma dokumentów potwierdzających zatrudnienie, przyjmuje za okres do 1999 roku kapitał początkowy na tzw. stawkę zerową. Oznacza to, że wynagrodzenie do czasu zmiany systemu jest przez ZUS w ogóle nie uwzględniane. Emerytura zatem w dużej mierze zależy od tego, czy kapitał początkowy zostanie doliczony na właściwym poziomie.

Brak uwzględnienia wynagrodzeń sprzed 1999 roku może prowadzić do sporego zaniżenia świadczenia emerytalnego. Jednak nie zawsze w łatwy sposób możemy udokumentować dochód, bo dawne zakłady pracy już nie istnieją, a dokumenty poświadczające nasze zatrudnienie znajdują się u przechowawców, uznawanych przez ZUS za niewiarygodnych. To prowadzi do sytuacji, w której emeryt, pomimo odprowadzanych składek do końca 1988 roku, nie może z nich w żaden sposób skorzystać. Emerytura jest więc wtedy zaniżona.

Akcja informacyjna o kapitale początkowym

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda wyliczanie świadczenia emerytalnego, dlatego ZUS przykłada się do informowania o tym zainteresowanych. Jak podaje Money.pl, na przełomie roku urząd planuje przeprowadzenie akcji informacyjnej, która wyjaśni, czym jest kapitał początkowy.

Oprócz tego z pewnością przydałaby się również akcja informacyjna, dotycząca uzyskania potwierdzenia odprowadzenia składek przed 1998 rokiem. Wielu emerytów nie zdaje sobie sprawy, że brak świadectwa pracy czy zaświadczenia nie oznacza, że odprowadzone składki przepadły. Często można się posiłkować starym dowodem osobistym, czy powołać się na świadków, którzy potwierdzą nasze zatrudnienie przed 1999 rokiem. Warto o to zawalczyć chociażby z samego faktu, że te składki były odprowadzane na nasze konto emerytalne, a co za tym idzie, są to nadal nasze pieniądze.

Comments

comments

81
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...