Muzyka, czyli pozytywny wpływ melodii na ludzki organizm

Redakcja IUVENIS - 10.10.2017
49

Muzyka, czyli pozytywny wpływ melodii na ludzki organizm

Nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Jej wpływ na życie społeczne, spotkania, a także samych ludzi jest znany nie od dziś. Okazuje się jednak, że muzyka, oprócz wpływu na nasze samopoczucie, wpływa też pozytywnie na nasze ciało. Jak?


Muzyka poprawia pamięć

Odtwarzanie melodii z pamięci i gra na instrumencie zdecydowanie poprawiają naszą zdolność zapamiętywania, a także opóźniają proces demencji. Dodatkową zaletą jest też powrót do wspomnień, kiedy słuchamy utworów z młodzieńczych lat. Wracanie do przeszłości w tym wypadku jest dużym plusem, gdyż, oprócz przywoływania miłych wspomnień, pozwala nam zachować ciągłość zdarzeń. To z kolei wpływa na zachowanie jasności umysłu.

Śpiew jak aerobik?

Okazuje się, że śpiew ma podobny wpływ na ogólną kondycję organizmu, co aerobik. Podczas śpiewu płuca napełniają się powietrzem, co zwiększa częstość akcji serca. Szybsze pompowanie krwi w naszym organizmie działa prozdrowotnie. Ponadto śpiew pomaga utrzymać w dobrej formie mięśnie naszej twarzy, co wpływa na artykulację i wymowę. Oprócz tego, w trakcie śpiewania, wytwarzane są hormony szczęścia, które wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Śpiew może więc być świetnym sposobem na uniknięcie stanów depresyjnych, które coraz częściej obserwowane są wśród seniorów. Taka aktywność pomaga też pogodzić się z upływającym czasem i odnaleźć na nowo radość życia.

Uwalnianie emocji

Nagromadzone emocje, szczególnie negatywne, wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Ważne jest zatem ich rozładowywanie. Muzyka nam w tym pomoże, zarówno jeśli będziemy do niej tańczyli, jak i aktywnie uczestniczyli w jej tworzeniu.  Melodie, szczególnie w trakcie spotkań w grupie, pozwalają na przełamywanie barier i poznawanie nowych osób. Muzyka staje się więc kolejnym sposobem na zawarcie nowych znajomości i ograniczenie uczucia samotności.

Muzyka jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które szukają zajęcia, lubią wracać do wspomnień, bądź chcą się bawić. Nieważne, ile mamy lat, nie ma limitu na odczuwanie radości, a skoczne i wesołe melodie pomogą nam wytworzyć hormony szczęścia. Aktywny senior to po prostu szczęśliwy senior, więc muzyka jest jednym z pomysłów na hobby.

Comments

comments

49
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...