My, pokolenie baby boomers

Redakcja IUVENIS - 04.08.2017
126

My, pokolenie baby boomers

Obecnie na rynku pracy rywalizuje ze sobą kilka pokoleń, kim są ci, którzy mają spośród wszystkich tych grup największe doświadczenie?


Współcześni komentatorzy rzeczywistości lubują się w grupowaniu ludzi ze względu na niezliczoną ilość czynników takich jak na przykład wiek, przynależność, zamiłowanie do produktów tej czy tamtej firmy. Dla rynku pracy ważny jest podział na pracowników konkretnego pokolenia. Do nich dostosowują konkretne oferty. Mamy więc pokolenie baby boomer, x, y oraz zet.

Baby boomers to pokolenie osób urodzonych w okresie wielkiego wyżu demograficznego, po II wojnie światowej, w przedziale od 1946 do 1964 roku. Są to więc zarówno aktywni pracownicy, jak i osoby, które już kilka lat przebywają na emeryturze. Patrząc na rynek pracy możemy zaobserwować ciekawe zjawisko, o ile osób aktywnych zawodowo (po 50) wciąż przybywa, ich obecność na rynku pracy sukcesywnie się zmniejsza. Powodów tego stanu rzeczy może być kilka: osoby, które ukończyły 50 rok życia staja się nieatrakcyjne dla pracodawców, często są to wykształceni i doświadczeni specjaliści, którzy się cenią, a pracodawcy poza aspektem finansowym nie widzą potencjału jaki pracownik może wnieść do firmy. Wciąż silny jest stereotyp, że osoby po 50 nie radzą sobie z nowikami technologicznymi, mają problemy z przełamaniem niechęci do mediów społecznościowych, co obecnie ma coraz mniejsze pokrycie w rzeczywistości. A wszechogarniający kult młodości w niczym tej grupie nie pomaga.

Czym się charakteryzują pracownicy pokolenia baby boomers?

Urodzeni między 1946 a 1964 rokiem to często tradycjonaliści w życiu prywatnym. Cenią i znają wartość jaką niesie ze sobą rodzina. Co dla dzisiejszych młodych pracowników, wspinających się żwawo po szczeblach kariery jest nie do pojęcia. Są lojalni, oczekują szacunku i nie uczestniczą już w wyścigu szczurów, ten etap kariery jest już za nimi. Rzadko zmieniają pracę. Ich motywatorem w pracy są przede wszystkim pieniądze. To pokolenie, które ceni jego wartość, ale nie stawia go na pierwszym miejscu. Mimo, że w latach ich młodości nie mieli styczności z najnowszą technologią, radzą sobie w nowoczesnym świecie. Choć wolą żyć realnie niż wirtualnie.

Polska a zachód

Polscy przedstawiciele pokolenia baby boomers wychowywali się w zupełnie innym świecie niż ich zachodni odpowiednicy. Dla nich praca była sposobem na przetrwanie, zupełnie inaczej niż teraz, gdy praca ma być przede wszystkim naszą pasją. Czas największego rozwoju przypadł na lata 90 i wyglądało to raczej na nadrabianie straconych lat, które przepadły trzymane w ryzach przez ówczesny system. Dzięki temu, współcześni 50 plus latkowie znają prawdziwą wartość sukcesu i pracy. To pokolenie lubiące pracować i chcące jak najdłużej pozostać aktywnym zawodowo. Dlaczego warto brać z nich przykład? Ponieważ takie cechy jak lojalność, wierność tradycji i determinacja nigdy nie powinny wyjść z mody.

Źródło: Business Insider

 

Comments

comments

126
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...