Na problemy z trawieniem najlepsza jest profilaktyka

Redakcja IUVENIS - 08.01.2018
299

Na problemy z trawieniem najlepsza jest profilaktyka

Przejadanie się i niewłaściwe odżywianie prowadzą do niestrawności. Wzdęcia, problemy z trawieniem, czy kolki są objawami, które w łatwy sposób możemy zniwelować.


Jak podaje portal zycie.pl, wystarczy odrobinę zmodyfikować swój sposób żywienia, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Oprócz wzdęć i gazów często pojawia się refluks żołądkowo-przełykowy, kolokwialnie nazywany zgagą. Pieczenie w przełyku i żołądku, a także nieprzyjemny posmak w ustach szczególnie powinien dać nam sygnał do zmiany nawyków. A te bywają determinujące przy problemach z trawieniem. Najczęściej występują one przy nieodpowiedniej diecie oraz przejadaniu się.

Jedz mniej, ale częściej

Najprostszą do zrealizowania zmianą jest jedzenie mniejszych porcji, ale częściej. Wystarczy rozdzielić proporcje. Warto pamiętać, że dopiero po około 20 minutach po posiłku czujemy nasycenie, dlatego nieustanne jedzenie może prowadzić do wprowadzenia zbyt dużej ilości pokarmu. Później czujemy się ociężali i senni z powodu procesów trawiennych, jakie wtedy zachodzą. Organizm próbuje poradzić sobie z tak dużą ilością pokarmu, co prowadzi do wyżej wymienionych, nieprzyjemnych objawów. Właśnie dlatego warto do swojej diety wprowadzić racjonalny podział, a zamiast trzech, dużych posiłków, możemy wprowadzić pięć mniejszych. Dobrym sposobem na walkę z przejadaniem się jest także spożywanie pomiędzy głównymi posiłkami małych przekąsek, takich jak jabłko, czy jogurt pitny.

Zmiana diety

Problemy trawienne wynikają zazwyczaj z przyjmowania za dużej ilości tłuszczów i cukrów prostych. To one sprawiają najwięcej trudności, nie wspominając o przyroście masy tłuszczowej. Gdy przybieramy na wadze, nasze narządy wewnętrzne są również otłuszczone, a to prowadzi do upośledzenia ich pracy. I tak wątroba, która odpowiada za produkcję żółci magazynowej, potrzebnej do trawienia tłuszczy, przestaje spełniać swoją funkcję.

Spożywanie mniejszej ilości tłuszczy oraz obniżenie niezdrowego cholesterolu jest więc jednym z priorytetowych zadań przy zniwelowaniu problemów trawiennych. Warto zamienić tłuste, smażone potrawy, na pieczone bądź gotowane na parze. Wybierajmy także mniej otłuszczone mięso, a takie rarytasy, jak boczek, czy smalec, zostawiajmy na wyjątkowe okazje. Nikt nie powinien żyć jak asceta, od czasu do czasu można pozwolić sobie na więcej, jednak należy zachować umiar.

Przyprawy

W trawieniu skutecznie pomagają także przyprawy. Wśród dostępnych w sklepie są też takie, które pobudzają trawienie, dzięki czemu unikamy uczucia przesycenia. Ich stałe stosowanie ogólnie poprawi nasze samopoczucie i pomoże w walce z niestrawnością. Warto więc do swojej kuchni wprowadzić takie przyprawy, jak cynamon, imbir i kminek. Pamiętajmy też o dobrze nam znanym pieprzu czarnym. Nie bez powodu mówi się, że ostre poprawy pomagają na trawienie, gdyż chilli też wspomaga nasz układ pokarmowy.

Na doraźne problemy trawienne warto napić się mięty, która również wykazuje właściwości łagodzące objawy, ale też pomagające w utrzymaniu układu w dobrej kondycji. W aptece znajdziemy też wiele ziołowych specyfików, które pomogą nam w walce z kłopotami trawiennymi.

Zmiana diety i nawyków poprawi nie tylko nasze trawienie, ale także samopoczucie i stan zdrowia. Dieta jest jednym z bardzo istotnych czynników, pomagających nam w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, ale i psychicznej.

Comments

comments

299
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...