Nie będzie 500+ dla seniorów – oficjalne oświadczenie Ministerstwa

Redakcja IUVENIS - 05.01.2018
9

Nie będzie 500+ dla seniorów – oficjalne oświadczenie Ministerstwa

W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji o planach rządowych, dotyczących 500+ dla seniorów. Niestety, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dementuje medialne doniesienia.


Według niektórych portali informacyjnych Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, informowała o podjęciu walki o 500+ dla emerytów. Jak się okazuje, „gorący” news nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Na stronie Ministerstwa pojawiło się oficjalne oświadczenie, w którym jasno stwierdzono, że dodatkowe świadczenie się nie pojawi:

W MRPiPS nie toczą się w tej chwili żadne prace nad takim świadczeniem. Nie zostało ono też uwzględnione w budżecie na rok 2018, o czym wielokrotnie mówiła minister rodziny.

W dalszej części oświadczenia Ministerstwo wymienia dodatki, jakie były wprowadzone dla seniorów, oraz inne inicjatywy, służące poprawie sytuacji finansowej osób starszych. Jednocześnie pojawia się kwestia zbliżającej się waloryzacji:

(…) w 2018 r. będzie najwyższa w okresie ostatnich pięciu lat. Prognoza wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wskazuje, że wyniesie on nie mniej niż 102,7%, co oznacza znacznie wyższy wzrost świadczeń w 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego.

Konkretny procent waloryzacji znany będzie pod koniec lutego, kiedy to GUS poda potrzebne dane statystyczne, dotyczące wzrostu płac oraz inflacji. Dopiero wtedy jasnym stanie się, na ile emeryci i renciści mogą liczyć. I choć mało prawdopodobnym jest, że tegoroczna waloryzacja będzie niższa niż 2,7%, to jednak warto poczekać na potwierdzone informacje. O 500+ dla seniorów na razie możemy zapomnieć, być może pomysł wróci do łask przy ustalaniu budżetu na rok 2019.

Comments

comments

9
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...