Nina Andrycz wspomogła szpital geriatryczny, przekazując spadek na WOŚP

Redakcja IUVENIS - 04.01.2018
113

Nina Andrycz wspomogła szpital geriatryczny, przekazując spadek na WOŚP

Polska aktorka i pisarka, Nina Andrycz, zapisała spadek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaznaczyła, że pieniądze mają zostać przeznaczona na pomoc szpitalowi, w którym leczyła się przed śmiercią.


Nina Andrycz to polska aktorka, poetka i pisarka. Znana jest z odtwarzania głównie ról królowych, dam, czy arystokratek, choć wykreowała wiele innych postaci. W swojej karierze zagrała w niezliczonej ilości spektakli, była aktywna zawodowo do samego końca. Na trzy tygodnie przed śmiercią, w wieku 101 lat, trafiła do specjalistycznego szpitala na warszawskim Powiślu, dla którego przekazała ostatecznie darowiznę za pośrednictwem WOŚP.

Źródło: wikipedia

 

Jak podaje Onet.pl, chodzi o placówkę geriatryczną im. Prof. Orłowskiego w Warszawie, na rzecz której WOŚP zakupiło densytometr. To urządzenie fotoelektryczne, które służy do pomiaru gęstości m.in. mięśni i kości. Densytometria zalecana jest m.in. dla osób po 55 roku życia, obarczonych ryzykiem osteoporozy.

Formalności zajęły sporo czasu. Z powodu sprawdzenia zapisów prawa, a także opóźnień w banku, sprzęt udało się zakupić dopiero teraz, blisko po czterech latach śmierci aktorki. Nina Andrycz przekazała na ten cel 85 tys. zł, pozostałą kwotę dołożyła Fundacja Banku Millennium. Densytometr wart 185 tys. zł 3 stycznia br. trafił do szpitala im. Prof. Orłowskiego w Warszawie.

WOŚP na rzecz seniorów

Szpital, w którym przed śmiercią leczyła się aktorka, został w całości wyposażony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy fundacja zebrała pieniądze dla seniorów w 2013 roku, od tamtej pory szpital geriatryczny otrzymuje regularne wsparcie w ramach ogólnopolskiej akcji WOŚP. Jest to najlepiej wyposażony oddział w kraju, w którym opieka medyczna dostosowana jest i nastawiona na osoby starsze. Placówka geriatryczna, zgodnie ze słowami Jurka Owsiaka, w tym roku również może liczyć na pomoc Fundacji.

Przekazany densytometr już działa. Według wyliczeń prof. Marka Tałałaja, kierownika Kliniki Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości, sprzęt może obsłużyć rocznie nawet 1000 pacjentów. Dla upamiętnienia darczyńców zamontowano specjalną tabliczkę, na której pojawiła się informacja o darowiźnie. I choć WOŚP nie spodziewał się, że otrzyma pieniądze od Niny Andrycz, to wywiązał się z postanowień testamentu, wspierając placówkę.

Tegoroczny Finał WOŚP

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia br. W tym roku Orkiestra gra „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. W finalnym dniu zaangażowanych będzie blisko 120 tys. wolontariuszy, głównie w kraju, choć do akcji przyłączy się także kilkadziesiąt miast na całym świecie. Oprócz charytatywnych koncertów i happeningów, organizowane są również aukcje na Allegro, na których można wylicytować różnorakie przedmioty czy spotkania z celebrytami. O godz. 20:00 tradycyjnie zostanie wypuszczone „światełko do niego” (pokaz fajerwerków).

 

Źródło: Facebook WOŚP

 

Comments

comments

113
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...