Obniżony wiek emerytalny – od 1 września można składać wnioski do ZUS

Redakcja IUVENIS - 01.09.2017
218

Obniżony wiek emerytalny – od 1 września można składać wnioski do ZUS

Od 1 października 2017 roku wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Szacuje się, że uprawnionych do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku jest około 330 tys. osób. Ze względu na tak dużą liczbę Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski już od 1 września bieżącego roku.


Rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz, zapewnia, że zarówno system informatyczny ZUS, jak i jego pracownicy, są przygotowani na wprowadzenie zmian, wynikających z ustawy. Ponadto na terenach, gdzie nie ma placówek urzędu, wniosek będzie można złożyć w wybranych placówkach Poczty Polskiej, a na miejscu będzie na nas czekał pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Decyzja o przejściu na emeryturę w niższym wieku jest warta przemyślenia ze względu na fakt, że im krótszy okres pracy zawodowej, tym niższe świadczenie emerytalne, jakie będziemy otrzymywać. Wysokość emerytury wyliczana jest za pomocą prostego równania – wszystkie składki, odprowadzane przez całe życie zawodowe wraz z kapitałem początkowym, są dzielone przez średnie dalsze trwanie życia, wyrażone w miesiącach. Dane odnośnie średniej długości życia są dostarczane przez Główny Urząd Statystyczny, który w każdym miesiącu je aktualizuje. Biorąc zatem pod uwagę uwzględnianie miesięcy, warto złożyć wniosek po 1 października.

Jeśli nie mamy ustalonego kapitału początkowego, do wniosku o przyznanie emerytury należy dołączyć komplet dokumentów, potwierdzających okresy zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 roku oraz wysokość otrzymywanych wynagrodzeń. Jeśli wymagane jest z kolei przeliczenie kapitału początkowego, pracownicy ZUS zrobią to z urzędu. Do wniosku należy też dołączyć ostatnie świadectwo od pracodawcy, które będzie potwierdzało zakończenie stosunku pracy. Na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni.

Comments

comments

218
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...