Od 10 gr do prawie 21 tys. zł – od czego zależy wysokość emerytury?

Redakcja IUVENIS - 03.01.2018
257

Od 10 gr do prawie 21 tys. zł – od czego zależy wysokość emerytury?

W Polsce istnieje duże rozwarstwienie w kwotach świadczeń emerytalnych. Obok rekordzisty, pobierającego prawie 21 tys. zł, mamy kobietę, która otrzymuje zaledwie 10 gr miesięcznie.


Wszystko zależy od długości okresu, w którym jako pracownicy odprowadzamy składki do ZUS. Jak podaje wyborcza.biz, osoba, która nie przepracowała nawet jednego miesiąca na oskładkowanej umowie, nie może liczyć na świadczenie wyższe niż kilkadziesiąt groszy. Tak też się stało w przypadku kobiety z Rybnika, która na umowie zlecenie pracowała zaledwie 4 dni. Jej świadczenie emerytalne to rekord na skalę krajową – otrzymuje zaledwie 10 gr miesięcznie.

Takie sytuacje mogą się zdarzać, szczególnie wśród kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci. Przykładem jest Pani Beata z Wrocławia, która pobiera 25 gr emerytury. Pracowała tylko przez miesiąc w sklepie na umowę zlecenie, poza tym zajmowała się domem i wychowywaniem trójki dzieci. Obecnie żyje wraz z mężem z jego emerytury, która wynosi 2100 zł na rękę.

Jednak w przeciwieństwie do Pani Beaty nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny. Według danych adresowych, jakimi dysponuje ZUS, wielu emerytów podało adres lokalu socjalnego, czy też noclegowni dla bezdomnych. Emeryci często też korzystają z pomocy społecznej, gdyż niska emerytura nie pozwala im na samodzielne utrzymanie się. W kraju jest już 260 tys. Polaków, których świadczenie emerytalne jest mniejsze niż 1000 zł brutto.

Rozwarstwienie

Z drugiej zaś strony mamy osoby, które z powodu długiej aktywności zawodowej osiągnęły imponującą kwotę emerytury. Rekordzistą jest mężczyzna z Lublina, którego świadczenie jest na poziomie prawie 21 tys. zł. Jednak wiąże się to z jego aktywnością zawodową – wniosek emerytalny złożył dopiero po 80-tce, po przepracowaniu 60 lat życia. Jego dochody były trzykrotnie wyższe od średniej krajowej, co powiązane było z zajmowaniem kierowniczych stanowisk w spółkach prywatnych i państwowych.

Innym przykładem jest wykładowca uczelni wyższej, który na emeryturę przeszedł po 47 latach. Jego aktywność zawodowa pozwoliła mu uzyskać świadczenie powyżej 14 tys. zł. Oczywistym jest, że nie wszyscy zarabiają ogromne pieniądze, jednak o wysokości emerytury, oprócz średniej długości życia, decyduje jeszcze czas pracy. W trakcie aktywności zawodowej na oskładkowanej umowie odprowadzane są składki emerytalne, które stają się podstawą do wyliczenia późniejszej emerytury. Dłuższa aktywność zawodowa pozwala więc na zwiększenie wysokości świadczenia.

Wśród świadczeniobiorców jest więc wiele różnych przykładów, które pokazują, jak podejmowane przez nas decyzje wpływają na nasze życie w okresie senioralnym. Warto też pamiętać, że dłuższa aktywność zawodowa pozwala dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, jak polecał doktor Hinohara.

Comments

comments

257
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...