Opieka 75+ – Nowy, rządowy program skierowany do seniorów

Redakcja IUVENIS - 28.11.2017
296

Opieka 75+ - Nowy, rządowy program skierowany do seniorów

27 listopada Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ogłosiła na konferencji prasowej nowy program rządowy. Ma on wspierać osoby powyżej 75+ roku życia poprzez zapewnienie dofinansowania i finansowania opieki nad seniorem.


Obecnie osoby starsze mogą skorzystać ze świadczenia w formie usług opiekuńczych. Jeśli są samotne i schorowane, do ich domu przychodzi wyznaczona osoba do pomocy. Ma ona pomagać w wypełnieniu zaleceń lekarza czy chociażby utrzymaniu higieny. Staje się nieraz jedynym kontaktem seniora ze światem zewnętrznym, co staje się wsparciem również psychicznym.

Niestety większość małych gmin nie ma odpowiedniego budżetu, aby zapewnić właściwą opiekę w ramach świadczenia opiekuńczego. Zaledwie 4% gmin zaplanowało wydatki na osobę, która ma się zajmować schorowanymi seniorami. Co trzecia gmina z kolei chce zlecać takie usługi na zewnątrz. Jak podaje portal finanse.wp.pl, 430 gmin w ogóle nie przeznacza środków na usługi opiekuńcze dla osób starszych, tym samym nie zapewniając żadnego wsparcia.

Opieka 75+ odpowiedzią na potrzeby

Według minister Rafalskiej program ma trafiać do najmniejszych gmin, których budżety nie są w stanie zapewnić właściwej opieki seniorom. Na realizację tego celu rząd w przyszłym roku przeznaczy ponad 57 mln zł, jednak minister zdaje sobie sprawę, że z roku na rok te wydatki muszą wzrastać. Powoli zwiększa się grupa senioralna w Polsce, a co za tym idzie, coraz więcej usług będzie musiało być w przyszłości skierowanych do osób starszych. Jak tłumaczyła Elżbieta Rafalska:

Poprawienie dostępności do usług to główny cel. Ale też chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, o dłuższe funkcjonowanie osób starszych we własnym środowisku. To pozwala normalnie funkcjonować w otoczeniu, które znają. Nie trzeba kierować takich osób do innej pomocy, do placówek.

Ministerstwo szacuje, że z programu Opieka 75+ w przyszłym roku będzie mogło skorzystać około 13,5 tys. seniorów z najmniejszych gmin, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Przeznaczone środki na ten cel mają więc umożliwić osobom starszym skorzystanie ze świadczenia opiekuńczego.

 

Comments

comments

296
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...