Oswajamy media społecznościowe: Facebook

Redakcja IUVENIS - 04.08.2017
3

Oswajamy media społecznościowe: Facebook

Facebook, czyli popularna księga twarzy to obecnie najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, liczba jego użytkowników przekroczyła już półtorej miliarda osób. Nie każdy jest jednak chętny do założenia swojego profilu, co więcej coraz więcej osób z niego rezygnuje, chcąc odzyskać czas, który ich zdaniem tracili na bezmyślnym scrollowaniu coraz to nowszych newsów pojawiających się na ich newsfeedzie.


Jeśli chodzi o wiek użytkowników, to najlepiej odnajduje się w nim pokolenie Generacji X i Millenialsów (18-49 lat). Według najnowszego raportu przygotowanego przez We Are Social i Hootsuite procent użytkowników Facebooka w wieku powyżej 45 lat wynosi łącznie 9% wśród kobiet oraz 8% wśród mężczyzn.

Korzystanie właśnie z Facebooka niesie ze sobą wiele korzyści. Można potraktować go jak dziennik, w którym możemy umieszczać nasze inspiracje, myśli i dzielić się nimi z przyjaciółmi. Ten kanał social media bywa dobrym źródłem informacji, wystarczy zalajkować ulubione media, zespoły, artystów by codziennie móc przeczytać coś nowego, bez potrzeby wyszukiwania. Tu mamy wszystko w jednym miejscu. Głównym zarzutem wobec mediów społecznościowych, w tym Facebooka jest to, że zatraciliśmy realny kontakt z drugim człowiekiem. Jednak Fb daje nam też możliwość odnowienia kontaktów, utrzymania relacji z ludźmi, z którymi bardzo trudno byłoby się spotykać w realu, na przykład mieszkającymi za granicą kraju.

Nieprzekonanych trudno będzie przekonać, jednak roztropność i umiarkowanie w korzystaniu z tego typu współczesnych form samoprezentacji może być kluczem do utrzymania tak ważnej równowagi między tym co realne, a tym co wirtualne.

Konto na Facebooku krok po kroku

Krok pierwszy to wejście na stronę www.facebook.pl. Strona główna powita nas prośbą o uzupełnienie danych do rejestracji. Imię, Nazwisko- to nasz identyfikator w serwisie, znajomi chcący nas dodać do listy wystarczy, że poszukają nas wpisując właśnie te dane.

Następnie wpisujemy nasz aktywny adres mailowy lub numer telefony- te dane (wybieramy tylko jedną z opcji) będą naszym loginem. Dodatkowo na adres mail będziemy otrzymywali powiadomienia z serwisu, będzie on też potrzebny do weryfikacji konta. Następnie ustalamy hasło, którym będziemy się posługiwali chcąc się zalogować na stronę. Wpisanie daty urodzenia jest również koniecznością, ze względu na ochronę danych osób małoletnich.

Po uzupełnieniu danych klikamy na zielony przycisk utwórz konto. Na podany adres mail zostanie wysłana wiadomość potwierdzająca założenie konta. Należy kliknąć na aktywny link i podać kod potwierdzający. Jeśli masz już kontakty na swojej skrzynce mailowej i owe kontakty mają swoje konta na portalu, zostaniesz zapytany czy dodać je do twojej listy. Możesz tą przyjemność zostawić sobie na później i sam wyszukać kontaktów, które chcesz dodać.

Kolejnym krokiem jest dodanie zdjęcia profilowego, oczywiście możesz tam wstawić co chcesz, albo zostawić puste okienko, ale to zdecydowanie ułatwi weryfikację, na wypadek, jeśli ktoś z twoich nowych znajomych chciałby cię dodać do znajomych. Potem możesz uzupełnić inne informacje, takie jak nazwa uczelni, rok jej ukończenia czy wydział. Dzięki takim informacjom Facebook będzie mógł podpowiedzieć ci kogo jeszcze możesz znać.

Jeśli wolisz sam szukać znajomych, twoje konto jest już aktywne, wystarczy że wpiszesz imię i nazwisko interesującej cię osoby w pasku wyszukiwania na samej górze strony i klikniesz ikonkę lupy. Im więcej posiadasz znajomych, tym łatwiej będzie ci szukać kolejnych, Facebook najpierw przeszuka ich listy w poszukiwaniu interesującej cię osoby.

Podobnie z wyszukiwaniem interesujących cię tematów i kont. Zalajkowanie, czyli kliknięcie na przycisk „Lubię to” w skrócie sprawi, że od tej pory na naszej stronie głównej będą pojawiały się rzeczy udostępnione przez naszych znajomych i strony, które obserwujemy.

Z Facebooka możemy korzystać używając również innych urządzeń takich jak smartfon czy tablet. Wystarczy, że wejdziemy na aplikację sklepu, z którego korzystajmy kupując inne aplikacje. Ściągniemy apkę, a po jej instalacji zalogujemy się danymi z pierwszej rejestracji, kiedy to ustaliliśmy swój login (adres email) i hasło.

Comments

comments

3
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...