Oszustwo na policjanta – Legniczanin stracił 40 tys. zł oszczędności

Redakcja IUVENIS - 07.12.2017
198

Oszustwo na policjanta – Legniczanin stracił 40 tys. zł oszczędności

Oszuści próbują co rusz wyłudzić od starszych osób ich oszczędności i, niestety, czasem się to udaje. Tak też było w przypadku mieszkańca Legnicy, który wierząc, że działa w dobrej sprawie, przekazał oszustom 40 tys. zł.


Naciągacze skontaktowali się z 70-letnim seniorem, wmawiając mu, że pracują dla Centralnego Biura śledczego Policji. Poinformowali go, że prowadzą aktualnie akcję przeciwko grupie przestępczej, która działa na szkodę osób starszych. Powiedzieli, że jego pieniądze, które trzyma w banku, są zagrożone.

Jak podaje portal naszemiasto.pl, naciągacze znaleźli dodatkowy sposób, aby uspokoić seniora i przekonać go, że rozmawia z prawdziwymi policjantami. Jagoda Ekiert z KMP Legnica poinformowała, że:

Podczas rozmowy sprawca w celu potwierdzenia informacji, że jest prawdziwym policjantem, poprosił seniora o nie rozłączanie się z nim i wybranie na klawiaturze swojego telefonu numer 997. W tym czasie osoba współpracująca ze sprawcą przejęła rozmowę i potwierdziła, że rzeczywiście pracuje w CBŚP taka osoba i prowadzi akcję wymierzoną w oszustów. Starsze osoby wybierając numer 997 na klawiaturze swojego telefonu sądzą, że nawiązały nowe połączenie, ale tak naprawdę dalej rozmawiają z oszustem, który przekazuje telefon innej osobie, która potwierdza, że ta osoba pracuje w policji. Senior jednocześnie uspokaja się, bo sądzi, że rozmawia z policją.

Przez takie poprowadzenie rozmowy oszuści zdobyli zaufanie starszego pana. Nakłonili go do udania się do banku, gdzie wypłacił pieniądze z lokat. Naciągacze cały czas pozostawali z seniorem na linii, instruując, co ma robić dalej. Wypłacone 40 tys. zł kazali mu wrzucić do wskazanego śmietnika. Mężczyzna posłusznie wykonał polecenie myśląc, że pomaga policjantom w rozpracowaniu szajki oszustów. Tymczasem sam stał się ich ofiarą. Oszustwo na policjanta żeruje na ludzkim zaufaniu do organów państwowych.

Ten sam schemat

Dopiero gdy 70-latek wrócił do domu i skontaktował się z prawdziwą policją, zorientował się, że został oszukany. Ta bezwzględna metoda pozbawiła go oszczędności, a nie jest to jedyny przykład. Oszuści też się uczą, modyfikując przedstawianą dla seniora historyjkę. Czasem dzwonią z Komendy Głównej, czasem z Biura Śledczego, innym razem podszywają się pod Komendę Wojewódzką. Niezależnie od nazwy, metoda opiera się zawsze na tym samym. Oszuści wmawiają starszej osobie, że pomaga walczyć z przestępczością, a przekazane w prowokacji pieniądze mają doprowadzić do złapania sprawców.

Niestety oszustwo na policjanta to jedna z metod, która wykorzystywana jest do oszukania starszych ludzi. Pisaliśmy już wielokrotnie o różnorakich metodach, które żerują na ludzkiej ufności. Pamiętajmy, aby przede wszystkim weryfikować źródła i dać sobie czas na przeanalizowanie sytuacji – większość z nas jest w stanie sama obronić się przed oszustami, jeśli wykażemy należną czujność.

Comments

comments

198
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...