Piramida żywienia a wiek

Redakcja IUVENIS - 17.09.2017
289

Jak wraz z wiekiem zmienia się nasza piramida żywienia?

Różne są szkoły i różne diety, to co się nie zmienia, to upływający czas i fakt, że wraz z wiekiem nasze decyzje kulinarne mogą mieć coraz większy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak z wiekiem zmienia się kulinarne zapotrzebowanie naszego organizmu?


Po 30

Nasze podejście do odżywiana w tym czasie, może mieć wpływ na kolejne dekady twojego życia. Dlatego też to najlepszy czas, żeby zacząć unikać niezdrowych przekąsek, które przez ostatnich 10 lat królowały w dietach większości z nas. Koniec podjadaniem batoników i chipsami podczas oglądania filmu.

Po 40

Wielu z nas w tym wieku jest u szczytu swojej kariery, bądź też w szybkim tempie zmierza w jego stronę. Ponadto mamy dorastające dzieci i coraz to nowe niespodzianki, które spychają zdrowy rozsądek i dietę na tylne siedzenie. Nie mamy czasu, żeby się przejmować jedzeniem, chcemy zjeść szybko. Gotowanie potraw od zera może się wydawać czasochłonne, ale jednocześnie bardzo się opłaca i dla naszego zdrowia i dla zdrowia naszych najbliższych. Zmniejsz w diecie ilość kiepskiej jakości białka, za to podwój porcję warzyw i owoców.

Po 50

Nasz metabolizm się zmienia i w tym czasie warto pomyśleć o zamianie tradycyjnych trzech posiłków dziennie, na kilka mniejszych. Częste jedzenie mniejszych porcji wspomoże spowalniający metabolizm. Po 50 ważne jest zachowanie sprawności fizycznej, ruch to w końcu zdrowie.

Po 60

Jeśli w tym czasie zażywamy jakieś leki, warto naszą dietę skonsultować z lekarzem. Ponadto organizm osoby starszej jest bardziej narażony na odwodnienie, dlatego należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, czy to w postaci wody, herbaty czy nawet zup.

Po 70

Wraz z wiekiem nasz apetyt może się diametralnie zmniejszyć, musimy więc pamiętać o diecie bogatej w składniki odżywcze. Kluczem do zdrowia jest zachowanie jak to możliwe najlepszej formy, jak najdłużej.

Źródło: Sunrise Senior Living

Comments

comments

289
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...