Podróż z wnukami- jakich dokumentów potrzebujemy?

Redakcja IUVENIS - 20.07.2017
237

Podróż z wnukami- jakich dokumentów potrzebujemy?

Podróże z wnukami mogą być doskonałym momentem na to, by zacieśnić więzy rodzinne i poznać nieco lepiej zarówno tego małego człowieka, jak i samego siebie. Może to być test twojej cierpliwości, kondycji i umiejętności organizacyjnych. Zanim jednak dojdzie do podróży warto wiedzieć co należy przygotować by uniknąć problemów natury prawnej.


Podróż w granicach kraju

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd z wnukami, ale nie planujemy przekraczania z nimi granicy sytuacja jest dość prosta. Warto mieć przy sobie dowód osobisty dziecka (aby go wyrobić, do urzędu musi się zgłosić oboje rodziców, gdy dziecko nie przekroczyło 13. roku życia lub jedno z rodziców, gdy dziecko skończyło 13 lat). Przepisy prawa krajowego nie wymagają posiadania dodatkowych upoważnień, które mogą być egzekwowane np. podczas lotu krajowego. Fakt posiadania przez dziadków dowodu osobistego dziecka jest wystarczający i traktowany jako zgoda rodziców na opiekę dziadów i podróż dziecka. Jeśli planujemy przelot samolotem w granicach Polski możemy zostać poproszeni o okazanie właśnie dowodu osobistego, a w niektórych przypadkach aktu urodzenia (warto wcześniej sprawdzić co dany przewoźnik sobie życzy).

Podróż za granicę (strefa Schengen)

Jeśli planujemy podróż za granicę kraju, ale w granicy strefy Schengen, dowód osobisty dziecka również powinien wystarczyć. Jeśli wnuk bądź wnuczka mają wyrobione paszporty, też są one wystarczającym dokumentem (konieczne przy przekraczaniu granic wspólnoty europejskiej). Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa i uniknięcia niepotrzebnych komplikacji, musimy sprawdzić czy dokument zarówno nasz jak i dziecka zachowa swoją ważność jeszcze przez co najmniej 6 m-cy. Paszporty dzieci poniżej 13 lat mają ważność 5 lat, a dzieci starszych 10 lat. Warto też pomyśleć o oficjalnym dokumencie, w którym rodzice pisemnie poświadczają zgodę na wyjazd pociechy z opiekunem. Może to być potrzebne w niektórych sytuacjach, gdy np. dziadkowie mają inne nazwisko niż wnuczęta. Kodeks graniczny Schengen uprawnia straż graniczną do kontroli, czy osoby towarzyszące małoletnim są uprawnione do sprawowania nad nimi opieki.

Podróż poza strefę Schengen

Pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić jest to czy do wjazdu na teren wybranego przez nas kraju nie będzie potrzebna wiza turystyczna. Obecnie 97 krajów świata takiego dokumentu wymaga. Poza tym oczywiście potrzebny nam będzie paszport (ważny przez jeszcze co najmniej 6 m-cy). Dla przezorności można zabrać również oświadczenie zgody rodzica na wyjazd dziecka, ich imiona i nazwiska oraz numery telefonów, ułatwiające szybki kontakt celem potwierdzenia tożsamości dziecka i opiekuna. Można również postarać się o poświadczenie notarialne oraz ich tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego (na język angielski bądź język kraju, do którego wyjeżdżamy).

Na podstawie: esky.pl

Polecamy również: Samotne podróże po 50

 

Comments

comments

237
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...